Izrael: Poziom przeciwciał gwałtownie spada po 3 miesiącach od podania drugiej dawki Pfizera.
Wpisał: szpital Sheba Medical Center w Ramat Gan,   
14.04.2021.

Wyniki badań z Izraela: poziom przeciwciał gwałtownie spada po 3 miesiącach od podania drugiej dawki preparatu Pfizera.

==================

U osób zaszczepionych stwierdzono ośmiokrotnie więcej

zakażeń niż u tych, którzy nie zostali zaszczepieni: 5,4% do

0,7%.

Kwiecień 12, 2021 https://wprawo.pl/wyniki-badan-z-izraela-poziom-przeciwcial-gwaltownie-spada-po-3-miesiacach-od-podania-drugiej-dawki-preparatu-pfizera/


Z badań prowadzonych w Izraelu wynika, że poziom przeciwciał dla wirusa SARS-CoV-2 gwałtownie spada po 3 miesiącach od podania drugiej dawki preparatu Pfizera. Badania prowadzone są w szpitalu Sheba Medical Center w Ramat Gan, którego pracownicy zostali zaszczepieni jako jedni z pierwszych w grudniu 2020 roku.

Zaszczepieni medycy biorą udział w długoterminowych badaniach serologicznych, których celem jest śledzenie poziomu ochrony przed wirusem. Proces monitorowania obejmuje comiesięczne badania krwi w celu określenia poziomu przeciwciał.

Pod koniec marca 2021 roku u części pracowników nastąpił spadek ilości przeciwciał do poziomu „niezaszczepiony”. Szpital podkreślił, że niekoniecznie wpływa to na odporność na Covid-19.

Kolejne izraelskie badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie w Tel Awiwie i w ośrodku Clalit Research, którego wyniki opublikowano w sobotę (9.04.2021) wykazało, że południowoafrykańska mutacja koronawirusa w większym stopniu atakuje osoby zaszczepione niż niezaszczepione. W badaniu wzięły udział osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa pomimo zaszczepienia co najmniej jedną dawką preparatu Pfizera. Porównano częstość występowania u nich wariantu południowoafrykańskiego B.1.351 z taką samą liczbą osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione.

– Stwierdziliśmy nieproporcjonalnie wyższy odsetek odmian południowoafrykańskich wśród osób zaszczepionych drugą dawką w porównaniu z grupą niezaszczepioną – powiedziała prof. Adi Stern z Uniwersytetu w Tel Awiwie. – Oznacza to, że wariant południowoafrykański jest w stanie do pewnego stopnia przebić się przez ochronę szczepionki – stwierdziła.

Mutacja nie tylko „przebiła się” przez ochronę oferowaną przez szczepionkę Pfizera, ale u osób zaszczepionych stwierdzono ośmiokrotnie więcej zakażeń niż u tych, którzy nie zostali zaszczepieni: 5,4% do 0,7%. Stern powiedziała, że wynik był dla niej ogromnym zaskoczeniem, a badania będą kontynuowane.

Źródło informacji: Ynet, Times of Izrael

Zmieniony ( 14.04.2021. )