5 sierpnia - rocznica ludobójstwa na warszawskiej Woli
Wpisał: Ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski   
05.08.2011.

5 sierpnia - rocznica ludobójstwa na warszawskiej Woli

 

Ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski  2011-08-05 

http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=4645

Wiele fragmentów Powstania Warszawskiego jest bardzo mało znanych. Jednym z nich jest zagłada dzielnicy Wola, dokonane przez Niemców i formacje kolaboranckie, złożone z obywateli Związku Radzieckiego. Zgładzono wówczas 40 tys. mieszkańców.

O tej sprawie wielokrotnie słyszałem od siostry mojej babci, Anieli Muraszki, rodem z Kresów, która od 1943 r. przebywała w klasztorze karmelitanek bosych przy ul. Wolskiej w Warszawie. Wraz z siostrami była naocznym świadkiem mordów. Warz z nimi też cudownie ocalała. Jej wspomnienia spisałem i opublikowałem w książce "Kronika życia".

Przeczytaj ich fragment: http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=94

Hołd mieszkańcom Woli pomordowanym w Powstaniu Warszawskim  

Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej warszawskiej Woli odbędzie w najbliższy piątek pod pomnikiem upamiętniającym 50 tys. mieszkańców zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. Rzeź mieszkańców Woli miała miejsce 5-6 sierpnia 1944 r. z rozkazu Adolfa Hitlera o stłumieniu powstania i zniszczeniu Warszawy.

Od zeszłego roku, decyzją Rady Warszawy, 5 sierpnia obchodzony jest jako ogólnowarszawski dzień pamięci pomordowanych mieszkańców Woli. Inicjatorami tego dnia było ocalałe z rzezi rodzeństwo: Janina Mańkowska i Jerzy Janowski oraz wnuczka inicjatora budowy pomnika upamiętniającego tę tragedię – Marta Olejnicka.

Uroczystość, której organizatorem jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, rozpocznie się w piątek 5 sierpnia o godz. 18 przy skwerze pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności. W obchodach wezmą udział duchowni różnych wyznań oraz mieszkańcy Warszawy. Uroczystość rozpocznie się odegraniem hymnu państwowego, następnie przewidziano okolicznościowe wystąpienia. Głos zabiorą prezydent Warszawy, burmistrz Woli oraz Jerzy Jankowski - inicjator ustanowienia dnia 5 sierpnia Dniem pamięci mieszkańców Woli. Następnie zostanie odczytany Apel Poległych, po którym rozlegnie się salwa honorowa. Ostatnim punktem obchodów będzie złożenie wieńców pod pomnikiem.