Plany wydobycia gazu łupkowego szokują
Wpisał: dziennik.pl   
28.09.2011.

Plany wydobycia gazu łupkowego szokują

2011-09-28 gospodarka.dziennik.pl

Największe koncerny mające koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce przedstawiły właśnie w Ministerstwie Gospodarki wstępne plany związane z wydobyciem tego surowca. Wrażenie jest piorunujące: kilka spółek już zadeklarowało, że chce pozyskiwać ponad dziesięciokrotnie więcej gazu, niż w tej chwili wydobywa się w naszym kraju

Wszystkich firm poszukujących gaz łupkowy jest ponad dwadzieścia. Większość nie przedstawiła jeszcze ministerstwu swoich planów.

– Jeden z koncernów, z którymi rozmawialiśmy, chce wydobywać 15 mld m3, a drugi 10 mld m3 gazu łupkowego rocznie. W sumie kilka firm byłoby w stanie wydobywać nawet 40 - 50 mld m3 rocznie – mówi prof. Maciej Kaliski, wiceminister gospodarki.

Liczby są gigantyczne. Z krajowych złóż pozyskujemy dziś 4,3 mld m3. gazu konwencjonalnego rocznie, a całkowite zapotrzebowanie na ten surowiec nie przekracza 14,5 mld m3. Według ekspertów w 2015 r., gdy ruszy wydobycie gazu łupkowego, Polska będzie zużywać 18 mld m3.

Co zrobimy z nadmiarem surowca? – Bez inwestycji będziemy w stanie zagospodarować dodatkowe 5 mld m sześc. gazu rocznie. Po rozbudowie energetyki i sieci dystrybucyjnej przyjmiemy kolejne 10 mld m3 – mówi Kaliski. Do zagospodarowania pozostanie nawet 25 – 35 mld m3– Tego nie jesteśmy w stanie wykorzystać w kraju. Będzie trzeba eksportować – twierdzi Kaliski.

To dlatego Gaz-System rozpoczął rozbudowę infrastruktury gazowej: powiększył moce przesyłowe inter-konektora zachodniego w Lasowie, uruchomił nowy łącznik z Czechami. W 2014 r. ruszy terminal LNG, który ma być także przystosowany do eksportu. W sumie do tego czasu spółka wybuduje 1000 km gazociągów. W latach 2014 – 2017 sieć ma zostać rozbudowana o kolejne 800 km, w tym m.in. o łącznik ze Słowacją. W tym czasie nastąpi pełne otwarcie polskiej sieci gazowej na europejską. W kolejnych latach Gaz-System planuje uruchomienie 1000 km gazociągów, m.in. prowadzących na Litwę. Mirosław Barszcz, ekspert Instytutu Sobieskiego, chwali plany Gaz-Systemu, bo jeśli wydobycie gazu łupkowego ruszy, zmieni to diametralnie rynek w kraju.

Skala wyzwań jest tak duża, że wkrótce ma zostać powołany specjalny pełnomocnik rządu ds. łupków. Maciej Kaliski poinformował, że zabiega o budowę całego departamentu w Ministerstwie Gospodarki, który zajmie się wyłącznie tą tematyką. – Obecny departament ropy i gazu w MG nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużym projektem – twierdzi.