W CZERNOBYLU a w FUKUSHIMIE
Wpisał: Sigma   
29.09.2011.

W CZERNOBYLU BYŁO 180 TON PALIWA NUKLEARNEGO  W FUKUSHIMIE JEST GO 4 277 TON

umieszczam, dokumentuję, bo rzeczywiście “dane oficjalne” z MAEA, z TEPCO i od rządu Japonii są... w dalszym ciągu (29. IX.) niezadowalające. A większość tych rozważań się potwierdziła. MD]

I jest znacznie gorzej, niż myślicie, bo nie istnieje żaden sposób na odzyskanie nad nim kontroli.

Katastrofa w Fukushimie jest największą katastrofą przemysłową w historii ludzkości.
I to jest dopiero jej początek.

Gundersen, inżynier atomista o 39-letniej praktyce w kierowaniu i koordynacji projektów w 70 elektrowniach jądrowych w USA – uważa, że w elektrowni jądrowej w Fukushimie najprawdopodobniej jest więcej odkrytych rdzeni paliwowych, aniżeli się sądzi.

-“Fukushima ma odkryte trzy reaktory jądrowe oraz zbiorniki z zużytymi rdzeniami paliwowymi. To wszystko stanowi jakby równowartość 20 reaktorów i musi być chłodzone. Jednocześnie zaś nie istnieje sposób, by to efektywnie chłodzić.”

Zbiornik nad reaktorem R4 zawiera 1330 prętów zużytego paliwa i stracił chłodziwo. Grozi mu zawalenie, a jednocześnie nie ma planu ani jak go schłodzić, ani jak go wyremontować.

-„Polewają to wszystko wodą, co prowadzi do zwiększenia skażenia z powodu materiału radioaktywnego, który dostaje się do atmosfery wraz z parą oraz silnie radioaktywną wodą morską, której jest już setki tysięcy ton i z którą coś trzeba zrobić. Gdzie to magazynować? Czym to dezaktywować

Chociaż reaktory są wyłączone, produkty rozpadu takie jak uran, wciąż wydzielają ciepło, czyli wymagają chłodzenia

Paliwo jądrowe obecnie stanowi kałużę na dnie reaktorów” – mówi Gundersen. – „TEPCO przyznała również, że przetopiło się ono przez dno reaktora. Stopienie paliwa oznacza sytuację, kiedy pręty topią się i tworzą kałużę na dnie raktora, natomiast przetopienie oznacza, że paliwo przedostało się przez szereg warstw betonowej niecki pod reaktorem. ilnie radioaktywna woda wciąż paruje i wylewa się pęknięciami i tak mamy coraz większe skażenie atmosfery i setki tysięcy ton silnie radioaktywnej wody morskiej.”

-„Radioaktywne cząsteczki docierają dalej, niż po Czernobylu, a poziom radioaktywności w niektórych „hot spots” jest taki, że po Czernobylu takie miejsca ewakuowano. Tego rodzaju lokalizacje odkrywamy 60-70 km od Fukushimy. Tego nie da się oczyścić. Przecież ćwierć wieku po Czernobylu wciąż mamy radioaktywne dziki w Niemczech.

Japonia dopiero w czerwcu przyznała, że rdzenie reaktorów 1,  i 3 zostały stopione, a katastrofa wpuściła do atmosfery więcej radioaktywnego materiału, aniżeli Czernobyl.

Oznacza to, że Fukushima zajęła niechlubne pierwsze miejsce w rankingu katastrof.

W międzyczasie doradca d/s dezaktywacji odpadów nuklearnych w rządzie japońskim przyznał, że około 966 m2 wokół elektrowni jądrowej Fukushima – czyli teren 17-krotnie większy niż Manhattan – pozostanie strefą niezamieszkałą.

W USA lekarz Janette Sherman i epidemiolog Joseph Mangano opublikowali pracę, w której uważają, że nagły 35% wzrost śmierci niemowląt w miastach północnego-zachodu USA bezpośrednio po katastrofie w Fukushimie spowodowany jest opadem radioaktywnym. [to nieprawdopodobne- aktywność była za mała – i ew. działałaby dłużej.. MD] , San Francisco, Sacramento, Santa Cruz, Portland, Seattle i Boise, a czas objęty badaniami to 10 tygodni po katastrofie.

Odkryte reaktory i zbiorniki z zużytym paliwem wciąż uwalniają do atmosfery cez, stront i pluton. Cząsteczki radioaktywne wykrywane są w całej Japonii. Często koncentrują się w filtrach powietrznych silników samochodowych.

Według Gundersena podobnie radioaktywne filtry samochodowe można obecnie znaleźć w Seattle i okolicach.

Jak na razie z nuklearnego arsenału zgromadzonego w Fukushimie do środowiska przedostało się marne 2%. W czerwcu nastąpiło nagłe wzmożenie radioaktywności z reaktora R1. Było ono na poziomie tego, które nastąpiło po Czernobylu.

Ilość zgromadzonego w Fukushimie paliwa nuklearnego sprawia, że Czernobyl wydaje się przy tym nieistotny.

Zgodnie z komunikatem TEPCO z zeszłego roku na terenie elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi znajdowało się 1760 megaton zużytego i niezużytego paliwa

Ilość paliwa, którą stracono podczas stopienia rdzenia w katastrofie Three Mile Island w roku 1979 wyniosła 30 ton, w Czernobylu reaktory miały około 180 ton paliwa podczas katastrofy w 1986.

W Fukushimie 11 marca 2011 w siedmiu zbiornikach na zużyte paliwo magazynowano 3 400 ton prętów paliwowych, zaś w rdzeniach reaktorów było 877 ton aktywnego paliwa nuklearnego. Co po dodaniu daje nam 4 277 ton paliwa nuklearnego w Fukushimie. Jest go ponad 24 razy więcej niż w Czernobylu.

Japonia poczekała całe trzy miesiące od katastrofy, zanim przyznała, że w trzech reaktorach nastąpiło pełne stopienie prętów, zaś poziom skażenia był znacznie wyższy.
Co ciekawe, rządy całego świata również wiedziały o tym w ciągu kilku dni, jeśli nie godzin, od katastrofy i nie przekazały tych informacji obywatelom.

opracowane na podstawie:
http://blog.alexanderhiggins.com/2011/06/16/scie...