KALORIE, KALORIE, ACH TE KALORIE - SPLENDA - E -955
Wpisał: dr Jerzy Jaśkowski   
25.11.2011.

KALORIE, KALORIE, ACH TE KALORIE - SPLENDA - E -955

 

         ...W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów proponuję przed przystąpieniem do leczenia sprawdzić, czy nie spożywało się produktu zawierającego splendę lub nie konsumowało  posiłku w jakimś barze Mc Donalda lub podobnym.

 

 

dr Jerzy Jaśkowski

 

         Walka z kaloriami stała się niezwykle modna. Niestety zadecydował o tym przede wszystkim interes koncernów chemicznych a wcale nie zdrowie ludzi. Okazało się bowiem, że przekroczenie masy ciała nawet o 50 % wcale nie jest tak zabójcze jak do tej pory głoszono. Grubi, czy bardziej elegancko, otyli ludzie mają o wiele większe szanse na przeżycie zawału serca czy też wylewu krwi do mózgu. Ale zanim ta wiedza dotrze do przysłowiowego  ludu musi minąć jeszcze wiele lat.

 

         Pogoń za ograniczeniem kalorii wprowadziła koncerny chemiczne w ślepą uliczkę. Liczył się tylko zysk. Powstała cała masa produktów zastępujących cukier, występujących w handlu pod nazwą słodzików. W związku z tym, że są znacznie tańsze w produkcji i kilkaset razy słodsze podbiły rynki.

Jednym z takich słodzików powszechnie stosowanym jest SPLENDA.  Produkt ten został syntetyzowany w 1976 roku i już  w 1991 roku został dopuszczony do sprzedaży w Kanadzie. Rynek  słodzików jest wart 1.5 miliarda dolarów, a samej splendy  212 milionów dolarów w 2006 roku.

http://en.wikipedia.org/wiki/Splenda

http://www.sfd.pl/Splenda-t205868.html

http://www.truthaboutsplenda.com/

 

 

         O  konkurencyjności decyduje między innymi jego oporność na temperaturę do 450C, co powoduje, że może być stosowany podczas gotowania i pieczenia, oraz hydrofobowość. Ciasteczka są bardziej suche nie wchłaniają wilgoci, a dodatkowo nie brunatnieje podczas podwyższania temperatury. Splenda jest ok 600 razy słodsza od scharozy.

Chemicznie jest to związek sacharozy w którym trzy grupy hydroksylowe zastąpiono chlorem!. Jeden z badaczy powiedział, że środek ten najłatwiej porównać do preparatu owadobójczego.

http://www.holisticmed.com/splenda/

 

         Obecnie można ten związek znaleźć już w ponad 4500 produktów spożywczych i napojach. Masowo stosuje się go w wszelkiego rodzaju słodyczach, barach śniadaniowych, napojach bezalkoholowych w owocach sprzedawanych w puszkach i słoikach. Splendę stosuje masowo MC DONALD, TIM HORTONS I INNI. http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2000/12/03/sucralose-products.aspx

W Unii Europejskiej jest znana pod symbolem E -955.

         W związku z faktem stosowania tego związku już od prawie 20 lat i zatwierdzeniu  przez 80 rządów w takich krajach jak Meksyk, Brazylia, Chiny, Indii  naukowcy zaczęli się bliżej przyglądać skutkom oddziaływania na ludzi.

Punktem wyjścia była praca opublikowana w kanadyjskim  Journal od Gastroenterology  z września 2011;25,9,511.

         Autorzy tej pracy sugerują, że stosowanie tego słodzika od 1991 roku w Kanadzie jest odpowiedzialne za gwałtowny wzrost chorób zapalnych jelit -ChZJ.   O ile w 1981 r, a więc 10 lat przed wprowadzeniem splendy ilość zachorowań na ChZJ wynosiła 44 przypadki na 100 000, to po 10 latach stosowania wzrosła do 283 zachorowań na 100 000 mieszkańców. A więc wzrost wynosił ponad 500%.

Wnioski takie  opierają się na pracy  opublikowanej w 2008 roku w J. Toksykologia  Environ. Health ;71,21,1415-29. W pracy tej wykazano, że stosowanie tej chlorowcopochodnej cukru powoduje podwyższenie pH w jelitach, zmniejszenie tzw pożytecznych bakterii o ponad 50 %, i wpływ na inaktywację  proteaz jelitowych, niezwykle przydatnych enzymów.  Środek ten wpływa na zmianę funkcji bariery jelitowej oraz na cytochrom C 450, będący podstawowym elementem detoksykacji organizmu. http://products.mercola.com/sweet-deception/

 

Pan GH, Newberne PM. Niewydolność mineralizacji - wszechobecne zmiany w przewlekłej badaniach na szczurach. Food Chem Toksykologia 1990 czerwiec; 28:449-55.

Wymieniony powyżej obserwowany wpływ splendy pozwalają wnioskować o powstawaniu przewlekłego procesu zapalnego w jelitach.

 

Najczęściej zgłaszanymi objawami po spożyciu splendy, w ciągu 24 godzin są:

Oczy- przekrwienie, swędzenie, obrzęk, łzawienie, obrzęk powiek,

Stawy- bóle, przy częstym spożywaniu, np. młode dziewczyny chcące się odchudzać: ból jest przewlekły i może sugerować chorobę reumatyczną w konsekwencji niepotrzebne leczenie.

         układ oddechowy - kichanie, wysięk, czasami niedrożność, kaszel, duszność, świszczący oddech mogący sugerować astmę,

skora, pęcherze, strupki, pokrzywka, świąd, zaczerwienienie, obrzęki miejscowe,

neurologiczne -można stwierdzić niepokój, depresję, zawroty i bóle głowy, zaburzenia koncentracji, kołatanie serca,

przewód pokarmowy - bóle i wzdęcia brzucha, biegunki nawet krwawe,  gazy, nudności, wymioty.

:  European Journal of Clinical Nutrition April 2011; 65(4):508-13

 

         W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów proponuję przed przystąpieniem do leczenia sprawdzić, czy nie spożywało się produktu zawierającego splendę lub nie konsumowało  posiłku w jakimś barze Mc Donalda lub podobnym.

 

Jednocześnie, należy szczególną uwagę zwrócić na tzw napoje dietetyczne. Dr  Sanjay stwierdza, że odchudzanie się poprzez picie napojów tzw. dietetycznych nie jest najlepszym wyborem. Stała konsumpcja takich napojów  wpływa na wzrost  ryzyka wystąpienia udaru mózgu, zawału serca i śmierci z przyczyn  naczyniowych o wiele częściej aniżeli picie zwykłej wody.

Problem ten dotyczy prawie wszystkich jakże modnych wśród małolatów duchem uczestników zabaw w klubach fitnes.

 

PS. wynalazcą  splendy jest firma Tate & Lyle a  później Firmy Johnson&Johnson, Mc Neil Nutritionals zależne od LLC