Watykan dyscyplinuje austriackich (zbuntowanych) duchownych
Wpisał: Mirosław Dakowski   
09.12.2012.

Watykan dyscyplinuje austriackich (”zbuntowanych”) duchownych

 

2012-12-09 http://www.pch24.pl/watykan-dyscyplinuje-austriackich-duchownych,10621,i.html#ixzz2EXPL5Nnt

 

Watykan postanowił pozbawić tytułu „monsignor” księdza Helmuta Schuellera, który stoi na czele zbuntowanych duchownych austriackich, domagających się liberalnych zmian w Kościele.

 

Ks. Schueller jest byłym wikariuszem generalnym archidiecezji wiedeńskiej. Kilka lat temu doprowadził do powstania tzw. Inicjatywy Pfarrer. Jest to ruch skupiający austriackich księży, domagających się reform m.in. w obszarach, takich jak: obowiązkowy celibat i udzielanie Komunii św. rozwiedzionym oraz homoseksualnym parom.

 Scheuller pozostaje kapłanem, ale nie jest już „Kapelanem Jego Świątobliwości”. Ten honorowy tytuł otrzymał, gdy był prezesem Caritas Austrii. O decyzji Watykanu poinformował rzecznik kardynała Christopha Schoenborna, Michael Prueller. Schueller jest proboszczem parafii św. Stefana w miejscowości Probstdorf pod Wiedniem.

 Wiadomość o symbolicznym odebraniu godności „monsignor” pojawiła się zaledwie kilka dni po wywiadzie udzielonym przez Schuellera austriackiej agencji APA. Duchowny zapowiedział, że już w przyszłym roku ma się odbyć  międzynarodowe spotkanie duchownych, którzy domagają się reform w Kościele.

 W konferencji, która najprawdopodobniej będzie miała miejsce w Niemczech, mają uczestniczyć duchowni z Niemiec, Irlandii, Francji, Stanów Zjednoczonych i Australii. Schueller mówił, że rok 2013 będzie „rokiem umiędzynarodowienia ruchu”.

 Do ruchu zbuntowanych proboszczów, jak potocznie określa się inicjatywę ks. Scuellera należy około 500 kapłanów i diakonów z całej Austrii. Ruch powstał w 2005 r., ale zyskał międzynarodowy rozgłos po opublikowaniu w 2011 r. „Wezwaniu do buntu”. W tym manifeście księża domagali się radykalnych zmian w Kościele w kwestiach takich jak udzielanie Komunii rozwodnikom żyjącym w nowych związkach, wyświęcanie kobiet, zezwolenie na małżeństwa duchownych, przyznanie lokalnym duchownym większych uprawnień w zakresie wyboru biskupów itp. Zbuntowani kapłani chcą także większego udziału ludzi świeckich w sprawowaniu liturgii, udzielaniu Komunii św. i wyborze lokalnego proboszcza.  

 Choć austriaccy biskupi zawsze starali się utrzymywać dialog ze zbuntowanymi kapłanami, w ostatnim przemówieniu, które wygłosił nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ks. Gerhard Ludwig Mueller ostro skrytykował jedną z propozycji, aby wierni wybierali własnego proboszcza, mówiąc, że jest to „idea protestancka”.

Źródło: VaticanInsider, AS.