Ekspiacyjny Apel Jasnogórski
Wpisał: pch24   
10.12.2012.

Ekspiacyjny Apel Jasnogórski

 

2012-12-10  http://www.pch24.pl/ekspiacyjny-apel-jasnogorski-,10653,i.html

 

Wczorajszy Apel Jasnogórski miał charakter ekspiacyjny za zbezczeszczenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rano 58-letni mężczyzna rzucił w Cudowny Obraz czarną farbą po Mszy św. w kaplicy. Dzięki zabezpieczeniom Ikona nie uległa zniszczeniu a sprawca został schwytany.

 

Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył przeor o. Roman Majewski. Obecni byli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp –senior Stanisław Nowak oraz biskup pomocniczy Jan Wątroba. Bardzo tłumnie zebrali się wierni – częstochowianie, ale i pielgrzymi, odpowiadając w ten sposób na apele abp. Depo i przeora Jasnej Góry o modlitwę ekspiacyjną.

 - Dziś rano ręka szaleńca rzuciła w stronę Obrazu farbę, która miała zniszczyć oblicze naszej umiłowanej Matki i Królowej – przypomniał w trakcie Apelu Jasnogórskiego o. Majewski. - Szaleństwo bez granic. Nikt nie jest przecież w stanie zniszczyć w nas Twojego Oblicza Matko, które wyryte jest mocno w naszych sercach, pielęgnowane z żywą wiarą i nadzieją, nikt nie jest w stanie zniszczyć w nas Twego najcenniejszego daru – Jezusa, Pana naszego i Zbawiciela – mówił przeor.

W emocjonalnym rozważaniu paulin zastanawiał się, kto może cieszyć się z tego, że Polska „staje u progu powszechnej profanacji Boga i człowieka. Kto sprzyja, że wokół nas rozpętuje się każdego dnia w słowach i czynach prawdziwe szaleństw tzw. Polaków, szaleństwo bez granic, bez ludzkich hamulców moralnych”.

- Kto pragnie, by Polska w imię tolerancji gościnnie otworzyła drzwi dla tych, którzy codziennie i publicznie drwią ze swojej ojczyzny i z jej świętości największych, z jej świętych miejsc i świętych tradycji? – pytał przeor jasnej Góry. - W imię czego my, naród, mamy wyzbyć się tego co nas stanowi, co jako Polacy okupiliśmy krwią, cierpieniem, wieloletnią niewolą i zniewoleniem poprzednich pokoleń? Czy ciągle nie jesteśmy zdolni wyciągać wniosków z naszej historii, czy potrzebny jest ktoś, spośród nas, kto nas poderwie do opamiętania? Czy jesteśmy w stanie w swoim własnym sercu, rodzinie, swoim otoczeniu bronić prawd Kościoła świętego? 


O. Majewski przypomniał słowa Sługi Bożego o. Mariana Morawskiego, jezuity (zmarł w 1940) – „Wielu obraża się tym w ojczyźnie naszej, że Kościół uczy tajemnic niedostępnych rozumowi, upokarzających hardość rozumu ludzkiego.”

- Wielu obraża się ciągle w naszej ojczyźnie prawami i przepisami Kościoła, tymi, które są przeciwne miłości własnej, zmysłom, lenistwu – kontynuował przeor Jasnej Góry. - Obraża ich spowiedź święta, post, Eucharystia, bezżeństwo stanu duchownego, wszystko co kościelne ich drażni i obraża. Obraża wielu w ojczyźnie naszej ludzka strona i ułomność Kościoła. Widzą w kapłanach, w hierarchii, w zakonach wiele niedoskonałości, niedbalstwa, zgorszenia, ale najwięcej odstręcza od Kościoła wzgarda i nienawiść świata – powiedział o. Majewski, dodając, że w tłumie osób sprzeciwiających się Kościołowi oraz obojętnych wobec niego są ci, którzy wołali i wołają o Polskę wierną Bogu.

Na koniec przeor podziękował biskupom częstochowskim za ich opiekę nad sanktuarium, a policji oraz straży porządkowej za pomoc.

Abp Wacław Depo w słowie kończącym Apel Jasnogórski przypomniał słowa św. Pawła Apostoła, że gdzie jest wzmożone działanie Łaski, tam też objawia się grzech. - Prosimy, by Łaska przezwyciężała wszystko, Maryjo czuwaj nad nami wszystkimi, abyśmy nie zagubili się na drogach do Twojego Syna - powiedział.

KAI, kra