Śmiercionośna pigułka antykoncepcyjna (Diane) krąży po Francji
Wpisał: koncern Bayer   
29.01.2013.

Śmiercionośna pigułka antykoncepcyjna (Diane) krąży po Francji

 

2013-01-28 pch24

Dziennik „Le Figaro” dotarł do tajnego dokumentu francuskiej Agencji Lekarstw (AM) omawiającego badania dotyczące Diane 35, medykamentu produkowanego przez koncern Bayer, początkowo  używanego do leczenia trądziku. Szybko zaczęto go jednak stosować jako środek antykoncepcyjny i skończyło się tragicznie dla wielu kobiet.

 

Według dokumentu AM, pigułka ta od 1987 była we Francji bezpośrednią przyczyną siedmiu zgonów: pięciu kobiet w wieku od 18 do 28 lat i dwóch 42-letnich pań.  Kobiety zmarły na zatory, zakrzepicę żylną i mózgową. Ponadto, Diane 35 była przyczyną 113 zachorowań na zakrzepicę żylną i 12 na zakrzepicę tętniczą. Stwierdzono je u kobiet, które nie przekroczyły 25 roku życia. Trzeba dodać, że 68 z nich udało się wyleczyć, 7 poniosło trwały uszczerbek na zdrowiu, a 30 wciąż choruje.

Diane 35 otrzymało certyfikat zezwalający na sprzedaż we Francji wiele lat temu - w lipcu 1987 r. Wtedy preparat reklamowano jako środek na trądzik u kobiet. Jego skład hormonalny (estrogen plus progesteron) znalazł uznanie u dermatologów, lekarzy ogólnych i ginekologów, którzy byli zachwyceni możliwością stosowania tego produktu do leczenia skóry, często u bardzo młodych dziewczyn oraz przepisywania go jako skutecznej pigułki antykoncepcyjnej. Ginekolodzy, tylko w 7 proc. przepisywali go jako lekarstwo na trądzik, a w 75 proc. jako środek antykoncepcyjny.

Na publikację „Le Figaro” natychmiast zareagował niemiecki producent leku – firma Bayer – broniąc się twierdzeniem, że „ryzyko zatorów zawiązane z przyjmowaniem Diane 35 było znane i jasno wskazane w notce informacyjnej”. Podkreślał, że to było przeznaczone jedynie do leczenia trądziku i w żadnym ze 116 krajów gdzie jest sprzedawane nie cofnięto mu wydanych zezwoleń na jego rozpowszechnianie. Mimo tych zapewnień, używanie Diane 35 jako środka antykoncepcyjnego stwarza dwa razy większe ryzyko powikłań chorobowych niż pigułki drugiej generacji i jest nawet  groźniejsze od bardzo niebezpiecznych pigułek trzeciej i czwartej generacji.

Dyrektor Agencji Lekarstw, Dominique Maraninchi oświadczył w poniedziałek, że należy zaprzestać używania Diane 35 jako środka antykoncepcyjnego. Poinformował, że odpowiednie decyzje zostaną podjęte jeszcze w tym tygodniu, by stosować Diane 35 jedynie jako lekarstwo na trądzik.

Obecnie 315 tys. kobiet we Francji zażywa ten produkt w ramach antykoncepcji. Maraninchi wskazał, że mimo skuteczności Diane 35 w leczeniu trądziku, istnieją „inne opcje terapeutyczne nie stwarzające ryzyka dla zdrowia”.

Franciszek L. Ćwik