Św. Apolonia z Aleksandrii
Wpisał: pch24   
08.02.2013.

Św. Apolonia z Aleksandrii

 

zm. ok. 249   2013-02-08 pch24

 

 Zobacz:  Męczeństwo św. Apolonii

W połowie III wieku po śmierci cesarza Seweryna, a przed objęciem panowania przez Decjusza powstały oddolne, nie kierowane przez władze państwowe, prześladowania chrześcijan, których inicjatorem był pewien pogański czarnoksiężnik z Aleksandrii. Udało mu się pobudzić zawziętość ludności przywiązanej do starych kultów do tego stopnia, iż samowolnie dokonywała ona wyroków na chrześcijanach, którzy nie chcieli wyrzec się wiary w Chrystusa Pana.


Wierni byli zmuszeni uchodzić z miasta i kryć się w odludnych miejscach dla uniknięcia śmierci. Wśród nich była niewiasta, imieniem Apolonia, podeszła w wieku i poważana przez wszystkich z powodu pobożności i miłosierdzia, która nie chciała uciekać przed oprawcami. Jej historię poznajemy z listu św. Dionizego, biskupa Aleksandrii, który Euzebiusz z Cezarei zamieścił w swej Historii kościelnej. Podobnie jak później chociażby św. Florian, żołnierz i męczennik, Święta oddała się dobrowolnie w ręce pogan. Ci zaś, mniemając, iż staruszka nie zniesie mąk zadawanych przez katów, liczyli na łatwy sukces w złamaniu jej wiary. Wiedzieli, że apostazja tak znacznej w mieście osoby może skłonić wielu innych wyznawców Chrystusa do uległości.

Zdziwienie, a wraz z nim wściekłość wzrastała w wykonawcach nieprawego wyroku w miarę, jak obserwowali niezłomną postawę męczennicy. Bili ją tak brutalnie, iż straciła wszystkie zęby, ale w żadnym wypadku nie chciała wypowiedzieć przekleństwa przeciwko Panu Jezusowi, co było warunkiem darowania jej życia. Poganie zawlekli swą ofiarę na plac i zagrozili, iż spalą ją żywcem, jeśli będzie trwała przy swoich przekonaniach. Ona nie zlękła się, więc zaczęto układać stos.

Okrutny czarnoksiężnik, który przewodził egzekucji, miał nadzieję, że widząc gorejące drewno, niewiasta ulęknie się i odda cześć czczonym przez niego bóstwom. Ona jednak ujrzawszy wysokie płomienie, wyrwała się i sama rzuciła w ogień chwaląc imię Pańskie. Od razu po śmierci została otoczona kultem w różnych zakątkach cesarstwa. W Rzymie wystawiono świątynię pod jej wezwaniem, gdzie przechowywano część relikwii. Św. Apolonia została patronką stomatologów.

 Kościół wspomina św. Apolonię z Aleksandrii 9 lutego.

FO