Elektrownia atomowa: Nie ma pieniędzy i woli politycznej
Wpisał: Mikołaj Budzanowski   
18.02.2013.

Elektrownia atomowa w Polsce może nie powstać. Nie ma pieniędzy i woli politycznej

gazetaprawna.pl/energetyka

Budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej może stanąć pod znakiem zapytania. Tak uważa ekspert energetyczny Robert Zajdler. Członek Instytut Sobieskiego komentuje w ten sposób wypowiedź ministra skarbu dla gazety "Parkiet".

Cytuję: Minister Budzanowski pytany przez nas twierdzi, że w dzisiejszych warunkach nie jest możliwe, by rząd wspierał budowę polskiej elektrowni jądrowej. Może to zwiastować problemy z realizacją projektu, ponieważ władze Polskiej Grupy Energetycznej regularnie sygnalizują, że pomoc państwa jest niezbędna, by minimalizować ryzyko projektu i bez przeszkód go sfinansować.

Publikacja: 18 lutego 2013, Mikołaj Budzanowski w wywiadzie zadeklarował, że w dzisiejszych warunkach nie jest możliwe, by rząd wspierał budowę polskiej elektrowni jądrowej . Budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej może stanąć pod znakiem zapytania. Tak uważa ekspert energetyczny Robert Zajdler. Członek Instytut Sobieskiego komentuje w ten sposób wypowiedź ministra skarbu dla gazety "Parkiet". Mikołaj Budzanowski w wywiadzie zadeklarował, że w dzisiejszych warunkach nie jest możliwe, by rząd wspierał budowę polskiej elektrowni jądrowej . Robert Zajdler w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyraził opinię, że deklaracja ministra jest związana z "pustką" w państwowej kasie.

"Ta deklaracja ministra Budzanowskiego to raczej oznaka stanu budżetu państwa" - tłumaczy ekspert. Robert Zajdler przyznaje, że tego typu wypowiedzi mogą budzić obawy wśród inwestorów.

Władze Polskiej Grupy Energetycznej, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji, przyznawały już wcześniej, że pomoc państwa jest niezbędna, aby pozyskać finansowanie dla tego przedsięwzięcia.

Robert Zajdler tłumaczy, że minister finansów Jacek Rostowski nie musi koniecznie przyjść z "workiem pieniędzy". Ekspert przekonuje, że w tego typu inwestycjach ważne są również na przykład gwarancje bankowe.

Uruchomienie pierwszego bloku jądrowego PGE planuje na rok 2023. Wartość inwestycji jest ogromna. Elektrownia o mocy około trzech tysięcy megawatogodzin może kosztować od 9 do 15 miliardów euro.

[A Donio mówił o czterech elektrowniach. Te zaś ceny są zaniżone. Znacznie. Mirosław Dakowski ]