Porwani chłopcy Bajkowscy wracają do domu !
Wpisał: Bartosz Marczuk   
11.06.2013.

Porwani chłopcy Bajkowscy wracają do domu !

 

Zemsty Instytutu Psychoterapii - „władzy” - koniec?

 

Bartosz Marczuk 11-06-2013, http://www.rp.pl/artykul/17,1018520-Bajkowscy-wracaja-do-domu.html

 

Trzech synów państwa Bajkowskich przed kilkoma minutami sąd wypuścił do rodzinnego domu. - Dzieci zostały zwolnione dzisiaj pod pieczę rodziców – relacjonuje "Rz" Barbara Sczaniecka, pełnomocnik rodziców.

Wskazuje ona, że sąd podkreślił, iż nie chce rozbijać rodziny. Dlatego też nie brał nawet pod uwagę propozycji ojca dzieci, że ten wyprowadzi się z domu do zakończenia postępowania.

Rzeczpospolita od lutego śledzi i opisuje sprawę odebrania 13-letnich Krzyśka i Staszka oraz 10-letniego Piotra krakowskiej rodzinie. Jest ona bardzo kontrowersyjna, opisaliśmy ją po raz pierwszy w „Rz" w tekście „Bidul dla pełnej rodziny". Państwo Bajkowscy sami w 2010 r. zgłosili się na terapię do Krakowskiego Instytutu Psychoterapii. Rodzina odbyła tam 15 spotkań i zrezygnowała z dalszej terapii. Po tej decyzji Bajkowskich, psychologowie zawiadomili sąd o przemocy. Ten 30 stycznia tego roku, kierując się jedynie opinią RODK, postanowił umieścić dzieci w domu dziecka, mimo że ani życie, ani zdrowie dzieci nie było zagrożone. Wyrok miał klauzulę natychmiastowej wykonalności. 21 lutego kuratorzy i policja próbowali umieścić dzieci w domu dziecka. Wtedy, po mobilizacji mediów, udało się tego uniknąć.

Ostatecznie dzieci zostały jednak odebrane rodzicom 6 marca. Policjanci przyszli po nie bezpośrednio do szkoły.

W kwietniu sąd apelacyjny uchylił postanowienie o odebraniu chłopców rodzicom i zwrócił sprawę do sądu I instancji. Wskazywał m.in., że Bajkowscy nie mieli prawa do obrony, ale mimo tego podtrzymał decyzję o pozostawieniu dzieci w domu dziecka.

Dzieci opowiadają o zatrzymaniu przez policję [okropne, jest w oryginale MD]