Polska jednak bogata w gaz łupkowy
Wpisał: Paweł Ozdoba   
13.06.2013.

Polska jednak bogata w gaz łupkowy

 

 Paweł Ozdoba 2013-06-13 polska-jednak-bogata

Najnowsze badania amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) potwierdzają doniesienia medialne i statystyki prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny. Według EIA, Polska posiada 4,1 bln m3 gazu ziemnego z łupków, który nadaje się do eksploatacji.

 

Bieżące wyniki badań amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej różnią się od tych wykonanych dwa lata temu. Różnica jest ogromna, gdyż obecne badania wskazują na złoża mniejsze aż o 1 bln m3. Mimo tego, wyniki są o wiele bardziej optymistyczne niż te, podtrzymywane przez Państwowy Instytut Geologiczny, który oszacował, że na terenie Polski znajdziemy od 346 do 768 mld m3 gazu ziemnego z łupków.

 Dotychczasowe odwierty potwierdzają prognozy amerykańskiej Agencji o znacznej obecności gazu łupkowego na terenie Polski. Specjaliści jednak podkreślają, że warunki wydobycia są bardzo skomplikowane i to może odstraszyć zachodnich inwestorów. Już na ten moment, kilka koncernów, m.in. Exxon Mobil, zrezygnowały ze współpracy z Polską. Jednym z czynników odstraszających zagraniczne firmy jest propozycja wprowadzenia bardzo wysokiego opodatkowania od wydobycia surowca, a także konieczności współpracy z jednym z polskich (?? md) podmiotów.

 Specjaliści z Agencji Informacji Energetycznej przekonują, że Polska ma „najlepsze w Europie perspektywy na utworzenie realnego przemysłu gazu i ropy łupkowej.” Najnowszy raport mówi również o posiadanych zasobach ropy naftowej, które znajdują się w złożach łupkowych. Ich wielkość szacuje się na 1,8 mld baryłek.

 Dla porównania, największy potencjał w wydobyciu gazu łupkowego mają obecnie Chińczycy, którzy posiadają ok. 31 bln m3. Zaraz za nimi znajduje się Argentyna i Algieria. Czwarte w tym zestawieniu są Stany Zjednoczone. W Europie najliczniejsze złoża posiada Rosja.

 Źródło: ebe.org.pl

 Paweł Ozdoba