Saakaszwili oskarżył Izrael o zdradę Gruzji na rzecz Rosji
Wpisał: Zygfryd Gdeczyk   
07.07.2013.

Saakaszwili oskarżył Izrael o zdradę Gruzji na rzecz Rosji

Posted by Zygfryd Gdeczyk  cyklista

Gruzja oskarża Izrael o sabotaż w trakcie wojny z Rosją w 2008 roku. Według prezydenta Micheila Saakaszwilego, przed wojną pięciodniową Moskwa otrzymała od Izraela kody do zakupionych przez Tbilisi dronów. W zamian za to przekazała Tel-Awiwowi kody do zakupionych przez Iran systemów obrony przeciwlotniczej.

Saakaszwili mówił o tym podczas spotkania z profesorami Politechniki Gruzińskiej w Tbilisi. Wcześniej informacje o działaniach Izraela przekazywał portal WikiLeaks.

Gruzini kupili 40 dronów od Izraela w 2007 roku. Przynajmniej trzy z nich zostały zestrzelone podczas lotów rekonesansowych nad Abchazją. Władze Abchazji twierdzą, że Gruzja straciła siedem tego typu samolotów. W ubiegłym roku Saakaszwili zaprzeczał doniesieniom WikiLeaks, że Rosjanie otrzymali kody do tych maszyn.

 Prawdopodobnie w związku z tym wydarzeniem Gruzja rozpoczęła produkcję własnych bezzałogowców. Pod koniec czerwca podczas wizyty w Izraelu premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili powiedział, że jego kraj nie potrzebuje w tej chwili zakupu uzbrojenia z tego kraju.

(TR)