Izrael przymusowo deportuje Felaszów
Wpisał: Wprost   
16.07.2013.

Izrael przymusowo deportuje Felaszów (Afrykańczyków)

 

http://www.wprost.pl/ar/408472/Izrael-przymusowo-deportuje-Afrykanczykow/#an_2052105171

 

 

Izrael rozpoczął przymusową repatriację imigrantów z Erytrea, mimo ostrzeżeń wystosowywanych przez grupy obrońców praw człowieka, że mogą oni spotkać się z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej po powrocie do domu.

Według doniesień organizacji Hotline for Migrant Workers, grupa pierwszych 14 erytrejskich mężczyzn odleciało do stolicy Erytrei, Asmary po tym jak otrzymali po 1500 dolarów od izraelskich władz.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Izraela odmówił komentarza do sprawy, dodając jedynie, że "ludzie wracają do domu".

Według rządowych statystyk od 2006 roku do Izraela napłynęło około 60000 Afrykańczyków, w tym 35 000 Erytrejczyków.

Russia Today, ml

========================

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Felaszowie

 

Oto, co dotąd pisała Viki: [teraz pewnie zmieni...]

 

Felaszowie (hebr. בית הישראל – Bete Israel, Bet haIsrael), inaczej Falaszowie, Falasza - lud kuszycki, wywodzący się z Etiopii, obecnie w większości zamieszkujący w Izraelu. W większości są wyznawcami mozaizmu, stąd zwani bywają Czarnymi Żydami, choć niektórzy z nich wyznają chrześcijaństwo.

Felaszowie zamieszkiwali w Etiopii na północ od Jeziora Tana w dzisiejszej prowincji Begiemdyr i Semien (historycznie Gonder).

Wedle tradycji Felaszów są oni potomkami Menelika, syna króla Salomona i królowej Saby, który przywiódł ich z Jerozolimy do Etiopii. Wedle innych opinii są potomkami więźniów Salmanasara V, który zburzył Samarię, lub uchodźcami ze zburzonej w 70 r. n.e. przez Rzymian Jerozolimy

Felaszowie w Izraelu

Od końca 1984 r. Izrael rozpoczął planową akcję ewakuacji Felaszów z Etiopii. Rządem Izraela powodowały względy humanitarne, w Etiopii panował bowiem głód, jak również niepokój o malejącą liczbę imigracji z diaspory, co groziło niekorzystnymi zmianami w strukturze społecznej państwa.

Falaszów transportowano drogą lotniczą, największe operacje to: Mojżesz z końca 1984 oraz Salomon z maja 1991 r. (wówczas w Etiopii toczyła się wojna domowa). W połowie lat 90. w Izraelu mieszkało ok. 60 tys. Felaszów. Sytuacja Felaszów w Izraelu początkowo była dość niejasna, pojawiały się naciski ze strony kół ortodoksyjnych na przyjęcie przez nich judaizmu rabinicznego [...]