Fukushima - mutacje popromienne I
Wpisał: cyborg   
27.07.2013.

Fukushima - mutacje popromienne I

 

cyborg

 

Od czasu do czasu wyciekają informacje o badaniach i odkryciach związanych z przyrodą terenów poszkodowanych awarią elektrowni jądrowej Fukushima. Nie są to sterowane sensacyjki z okolic Czarnobyla.

 Naukowcy zebrali 144 okazy niebieskiego motylka*, gatunku powszechnie występującego w Japonii, dwa miesiące po katastrofie i stwierdził, że 12 procent wykazało oznaki mutacji i nieprawidłowości, w tym anten, zniekształcenia ciała, pomniejszenie skrzydeł i zmianę wzorców kolorów.
Gdy badacze zebrali ponad 200 próbek 6 miesięcy później, okazało się, że ilość mutacji wzrosła do 28 procent.

* Nie podano łacińskiej nazwy motyla a tłumaczenie z Japońskiego jest mniej więcej takie: błękitny motylek bladych (jasnych ?) traw. A może 'bladymotylek'?

Następną ciekawostką i groźnym zaskoczeniem jest całkiem nowy grzybek  pasożytniczy odkryty na ciałach insektów żyjących w zacienionych i lekko wilgotnych zakamarkach zarośli wyrastających masowo w strefie zamkniętej. Brak jest obecnie odpowiedniego zdjęcia.

Poszukiwania genetycznego prekursora trwają. Na razie bez skutku. Trzeba zaznaczyć że ususzone, przerośnięte grzybkiem liszki i insekty są składnikiem wschodniej medycyny naturalnej. Jako takie są świetnie poznane i skatalogowane. W Europie znane jako cordyseps (cordyCeps, kordySeps). 

Perypetie autora związane z poszukiwaniem materiałów o zwierzątkach dzikich i domowych z okolic Fukushimy, blokowanie dostępu, to temat na jedną z kolejnych notek.