Polskie kredyty hipoteczne niemal najdroższe w Europie.

Polskie kredyty hipoteczne niemal najdroższe w Europie. Jeden kraj nas wyprzedza

Michał Kisiel 2024-09-11 bankier/Oprocentowanie-kredytow-hipotecznych-w-Europie

Jeśli wziąć pod uwagę tylko kraje Unii Europejskiej, to wyłącznie Polska może „poszczycić się” tak drogimi kredytami hipotecznymi. Średnie oprocentowanie nowych kontraktów znajdowało się w lipcu ciut poniżej granicy 8 procent.

Polskie kredyty hipoteczne niemal najdroższe w Europie. Jeden kraj nas wyprzedza
fot. sommart sombutwanitkul / / Shutterstock

Niemal 20 lat temu rynek kredytów hipotecznych w naszym kraju dopiero raczkował. Na finansowanie mogli liczyć tylko najlepiej zarabiający, a klienci o przeciętnych dochodach mogli zapomnieć o kwocie kredytu wystarczającej na zakup drożejących nieruchomości. Wskaźnik WIBOR 3M w 2006 r. przekraczał 4 procent. Na rynku pojawiła się jednak tańsza alternatywa – kredyty oparte na frankach.

Historia się nie powtarza, ale raczej rymuje. Okoliczności towarzyszące początkom „frankowego boomu” mogą niektórym przypominać dzisiejsze realia. Ponownie mamy do czynienia z drogim krajowym kredytem i tańszym finansowaniem w europejskim otoczeniu. Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych eliminuje z rynku wielu potencjalnych kredytobiorców. Produkt oparty na franku byłby dziś znacznie tańszy niż krajowa hipoteka i być może znalazłby nabywców-ryzykantów. W praktyce dostępny jest jednak tylko dla zarabiających w helweckiej walucie. Tym razem receptą mają być preferencyjne hipoteki.

Gdzie są najdroższe hipoteki?

W dyskusjach o sensie ewentualnego wprowadzenia programu „Kredyt na start” co chwila przewijają się porównania warunków cenowych w Polsce i w innych europejskich krajach. Sięgnęliśmy po najnowsze dostępne dane o przeciętnym oprocentowaniu nowych kredytów na cele mieszkaniowe. Dobra wiadomość – jest nieco taniej niż kilka miesięcy temu. Zła – nadal polskie hipoteki są w ścisłej czołówce najwyżej oprocentowanych.

Bankier.pl

W zestawieniu najdroższych hipotek na kontynencie przewodzi Serbia. Średnie oprocentowanie kredytu wynosiło w lipcu 2024 r. 11,50 procent.

Wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej pierwsze miejsce przypada Polsce, gdzie wskaźnik wynosi 7,9 proc. Średnie oprocentowanie nowych kontraktów obniżyło się w porównaniu z czerwcem o 0,1 pp. W Rumunii analogiczny wskaźnik to 7,38 proc., a na Węgrzech 7,24 proc.

Najniższym oprocentowaniem nowych hipotek cieszyć się mogą mieszkańcy Malty (2,19 procent) i Szwajcarii (2,21 proc.). Tuż za nimi znajduje się Bułgaria, gdzie wskaźnik wyniósł w lipcu 2,53 proc. Z danych Europejskiego Banku Centralnego za lipiec 2024 r. wynika, że średnia dla strefy euro 3,7 procent.