Wrocław: Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła
- 11 kwietnia 2025 fsspx/wroclaw-wmurowanie-kamienia-wegielnego-pod-budowe-kosciola
- Kościoły i kaplice FSSPX, Polska, Z życia FSSPX
Feria Secunda Quartae Hebdomadae Quadragesimae, die 31. Martii MMXXV, Vratislaviae in Polonia, lapis primarius novae ecclesiae sub Sanctae Familiae titulo construendae a R.P. Carolo Stehlin benedictus est atque positus, quod idem auctoritate Fraternitatis Sacerdotalis Sancti Pii X., R.P. Davide Pagliarani ejusdem Fraternitatis tunc superiore generali – tymi słowami rozpoczyna się akt erekcyjny sporządzony z okazji poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu.
Poświęcenia dokonał przełożony Dystryktu Polski, ks. Karol Stehlin FSSPX. Uroczystość zgromadziła kapłanów z przeoratu poznańskiego oraz około dwustu osób z prawie pół-tysięcznej grupy wiernych z kaplicy wrocławskiej. Na uroczystości pojawili się także przedstawiciele władz miasta, urzędów i świata nauki, na czele z wiceprezydentem miasta Wrocławia Jakubem Mazurem. Nie zabrakło także pracowników wrocławskiej firmy Cermag Construction, która buduje nasz kościół; reprezentował ją jej prezes, pan Artur Wawszczyk.
Uroczystość rozpoczęła się od podpisania aktu erekcyjnego kościoła, na którym podano datę, miejsce wydarzenia, a także wymieniono celebransa, obecnego przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, duszpasterza kaplicy, architektów, fundatorów i wykonawców. Akt został włożony do metalowej tuby wraz z aktualnymi publikacjami wydanymi przez Bractwo oraz pieniędzmi, które obecnie są w użyciu (jest to stary zwyczaj, który ma na celu upamiętnić daną epokę w tzw. kapsule czasu). Następnie wzdłuż zarysu murów powstającego kościoła ruszyła procesja, dochodząc do miejsca przyszłego prezbiterium, w którym ustawiono krzyż – znak zapowiadający centrum świątyni oraz przypominający o celu jej powstawania. Po poświęceniu miejsca przeznaczonego na prezbiterium procesja ustawiła się przy wejściu do przyszłego kościoła, gdzie na stole przykrytym białym obrusem leżał przygotowany kamień węgielny – symbol Chrystusa, na którym wszystko się wspiera. Pośród śpiewu psalmów, Litanii do wszystkich świętych i błagalnych oracji, kamień przyozdobiony wyrytymi krzyżami oraz złotym napisem, podającym wezwanie kościoła i rok rozpoczęcia budowy, został poświęcony. Tuż przed jego wmurowaniem w wyżłobionym otworze ks. Piotr Świerczek FSSPX (duszpasterz kaplicy wrocławskiej i autor niniejszej relacji – przyp. red. WTK), złożył tubę z aktem erekcyjnym i symbolicznymi „świadkami” naszych czasów. Kierownicy budowy w firmowych strojach ustawili kamień na właściwym miejscu, uprzednio kładąc na mur zaprawę. Użyto do tego specjalnych kielni z pamiątkowym grawerunkiem, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dopełnieniem całego obrzędu było obejście przez celebransa płyty przyszłego kościoła i poświęcenie fundamentów. Przez ten czas kapłani i wierni modlili się, dziękując Panu Bogu za rozpoczętą budowę oraz prosząc o jej szczęśliwe ukończenie.
Chociaż tego dnia od rana padało i mało kto wierzył, że się rozpogodzi, to jednak na uroczyste poświęcenie kamienia na niebie zza gęstych chmur ukazały się błękitne prześwity z delikatnymi promieniami zachodzącego słońca. Było to przecież tylko poświęcenie pierwszego kamienia, stąd i pogoda była „skromniejsza”. Najwyraźniej niebo czeka na uroczyste „błogosławieństwo” do dnia konsekracji kościoła.
Dzień poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego był we Wrocławiu dniem wielkiej radości. Dla podkreślenia radosnego charakteru tego wydarzenia uroczystość uwieńczył poczęstunek dla wszystkich: grochówkę i słodkie przekąski przygotowała parafialna grupa matek i córek. Nieopodal stołów z jedzeniem na pulpicie została wyłożona kronika, a zaproszeni goście i wierni chętnie wpisywali się do tej księgi pamiątkowej, zaczynającej się wspomnieniem pierwszego spotkania wiernych na działce w celu jej uporządkowania. Odbyło się ono w lipcu 2023 r. i wówczas rosły tu trawa i chaszcze; dziś wiele się zmieniło, ale przecież to dopiero początek tych dobrych zmian. Dopomóż nam Boże dokończyć to wielkie dzieło, które rozpoczęliśmy z łaskawości Twojej! Amen.



















