Jak “potęgi gospodarcze” omijają własne sankcje. Kto wykupuje ziemię – i gdzie. Jak błądzi uran.

O czym nie mówią w telewizji…

Polityka globalna

Kiedy zwyczajni obywatele śledzą “zapasy polityczne” między różnymi politykami na międzynarodowej arenie, gospodarka w tym samym czasie funkcjonuje według własnych zasad i umów.

Ziemia nie tylko dla chłopów. 

W ciągu ostatnich kilku lat chińscy nabywcy kupowali grunty rolne w różnych krajach, od Stanów Zjednoczonych i Francji po Wietnam. W 2013 roku gigant spożywczy z siedzibą w Hongkongu WH Group kupił Smithfield, największego amerykańskiego producenta wieprzowiny, oraz ponad 146 000 akrów pól uprawnych w stanie Missouri. W tym samym roku Korpus Produkcyjno-Budowlany Xinjiang kupił 9% słynnych żyznych gruntów rolnych na Ukrainie, co stanowi 5% całkowitego terytorium kraju, z dzierżawą na 50 lat. (W 2020 r. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na chińską firmę w związku z łamaniem praw człowieka.) W latach 2011–2020 Chiny kupiły prawie siedem milionów hektarów gruntów rolnych na całym świecie. Firmy z Wielkiej Brytanii kupiły prawie dwa miliony hektarów, podczas gdy firmy amerykańskie i japońskie kupiły mniej niż milion hektarów.

https://www.aei.org/op-eds/why-does-china-own-so-much-of-ukraine/


Podsumowanie handlu i inwestycji USA w Rosji

Deficyt w handlu towarami i usługami USA z Rosją w 2022 r. wyniósł -11,2 mld dolarów, w 2023 roku  bilans wyniósł -4 4mld i  w 2024 już wynosi  około -1.5 mld. 
Jednym słowem USA -mimo sankcji- kupuje z Rosji więcej niż sprzedaje do Rosji. 

https://www.census.gov/foreign-trade/balance/c4621.html
Kto ma korzyści z rosyjskiej ropy naftowej. 

Większość międzynarodowej ropy naftowej i produktów naftowych przewożona jest na wyspecjalizowanych statkach, a wielkość i skład ładunku są dostępne w zastrzeżonych bazach danych. Analiza tych dostaw przeprowadzona przez organizację pozarządową Global Witness ujawnia istotny fakt: Stany Zjednoczone importują dziś rafinowane produkty z jednego „kraju pralni samoobsługowych”, Indii, a prawie całość pochodzi z jednego miejsca – Jamnagar, największej rafinerii na świecie.

Reliance Industries Limited, właściciel Jamnagar, osiąga dodatkowe zyski w wysokości setek milionów dolarów dzięki temu, co wolno mu robić w ramach górnego pułapu cenowego. Nic dziwnego, że w kwietniu 2023 r. 43% morskiego importu ropy Jamnagar pochodziło z Rosji.

https://www.project-syndicate.org/commentary/total-ban-on-us-imports-of-russian-oil-products-by-simon-johnson-and-oleg-ustenko-2023-06

Ile japońskich firm jest w Rosji?

Właśnie zgodni z bazie danych „Leave Russia” z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej, podobnej do projektu Yale, ale bardziej szczegółowej, wskazującej 168 japońskich firm mających powiązania biznesowe z Rosją – 84 nadal prowadzą działalność. 

https://rudlinconsulting.com/japanese-companies-still-in-russia/

Elektrownie jądrowe

Ukraina eksploatuje cztery elektrownie jądrowe z 15 reaktorami zlokalizowane na Wołyniu i na południu Ukrainy. Całkowita zainstalowana moc elektrowni jądrowych wynosi ponad 13 GWe, co w 2020 r. plasuje się na 7. miejscu na świecie. Elektrownie jadrowe  oczekują na  zaopatrzenie ich w uran  produkcji  amerykańskiej z  firmy Westinghouse. 

Choć Rosja utraciła dominującą pozycję w eksporcie ropy i gazu od rozpoczęcia wojny na Ukrainie ponad dwa lata temu, nadal pozostaje największym graczem na świecie w dostawach paliwa nuklearnego, stanowiąc ponad 40 proc. światowego rynku, w tym do Europy a zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych, największego pojedynczego nabywcy wzbogaconego rosyjskiego uranu.
Co więcej, Rosja ma całkowity monopol na produkcję zaawansowanego paliwa jądrowego, które będzie potrzebne do zasilania reaktorów jądrowych nowej generacji, z którymi Zachód wiąże tak wiele nadziei w walce ze zmianami klimatycznymi. Rosja nie wykorzystała jeszcze swojego eksportu uranu jako broni geopolitycznej, w przeciwieństwie do eksportu gazu ziemnego, ale mogłaby to zrobić niemal w każdej chwili.

 Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i ważni zachodni dostawcy paliwa jądrowego, mają  wieloletnie umowy  z Rosją na dostawę uranu. 

Zachód nałożył sankcje na eksport rosyjskiej ropy i gazu, ale nie na uran. „Sektor nuklearny jest bardzo skomplikowany” – powiedział podczas swojej wizyty w Waszyngtonie w zeszłym miesiącu David O’Sullivan, główny wysłannik UE ds. sankcji. „Myślę, że jest to obszar, w którym wszyscy możemy się zgodzić, że byłoby miło móc poczynić postępy w sprawie sankcji. Niestety poziom zależności w tym momencie jest tak duży, że jest to trudne” – stwierdził.

https://foreignpolicy.com/2024/04/04/us-nuclear-reactors-russian-uranium/

Co najmniej 12% importu uranu do USA pochodzi z Rosji w celu zasilania krajowych reaktorów w USA. Liczba ta wzrasta do blisko 50%, jeśli uwzględni się również uran pozyskiwany z rosyjskich satelitów, Kazachstanu (25%) i Uzbekistanu (11%). 

https://www.state.gov/prohibiting-imports-of-uranium-products-from-the-russian-federation/#:~:text=This%20bipartisan%20legislative%20action%20prohibits,2028%2C%20consistent%20with%20the%20law.   

Co do uranu to pojawiła się pewna dziwna nowość:
Prezydent  USa podpisał 13 maja 2024 r. HR 1042, ustawę o zakazie importu rosyjskiego uranu. To ponadpartyjne działanie ustawodawcze zabrania importu rosyjskich produktów uranowych do Stanów Zjednoczonych od 12 sierpnia 2024 r., umożliwiając jednocześnie przeprowadzenie procesu zrzeczenia się w Departamencie Energii, w porozumieniu z Departamentami Stanu i Handlu, do 1 stycznia 2028 r., zgodnie z prawem.

Uzdatnianie uranu … za pośrednictwem Indii. 

Jednym z tematów do  finalnego uzgodnienia  między  Rosją i Indiami jest problem uranu. 
Uran z Rosji przeznaczony jest dla elektrowni jądrowej, która ma zostać uruchomiona w Indiach  południowym stanie Tamil Nadu, powiedzieli wyżsi urzędnicy posiadający wiedzę w tej sprawie.

Premier Indii Narendra Modi po raz pierwszy od pięciu lat składa wizytę w Rosji w poniedziałek i wtorek. Oczekuje się, że przeprowadzi rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem, aby ożywić stosunki między obydwoma krajami i prawdopodobnie doprowadzić do zawarcia strategicznych porozumień.

Oczekuje się, że podczas wizyty Indie i Rosja podpiszą umowę zezwalającą wojsku na wzajemne korzystanie z obiektów wojskowych w celach szkoleniowych, zawinięć do portów oraz pomocy humanitarnej i działań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, oświadczyli urzędnicy, którzy prosili o zachowanie anonimowości ze względu na poufność tej wizyty. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii nie odpowiedziało natychmiast na e-mail zawierający szczegółowe informacje na temat długoterminowej umowy na dostawy uranu.
I to jest najważniejszy punkt wizyty  premiera Indii  w Rosji. 

https://www.luxtimes.lu/world/india-poised-to-secure-long-term-uranium-supply-from-russia/15555297.html