Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam!

szkolanawigatorow.pl/jesli-bog-z-nami-ktoz-przeciwko-nam
Kraków, 10 kwietnia 2025
Do Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie
Profesora Andrzeja Szczerskiego
Szanowny Panie Dyrektorze,
W 1882 roku Jan Matejko postanowił podarować Narodowi „Hołd pruski” – swoje wielkie dzieło, które możemy podziwiać w Sukiennicach. Nasz Wielki Mistrz przekazał je w nadziei, że zapoczątkuje ono zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu.
Jak dobrze wiemy „Hołd pruski” na dobre na wzgórzu wawelskim nie zagościł, a wola Matejki jest spełniona jedynie w sposób formalny, a nie rzeczywisty, gdyż obraz jest depozytem Muzeum Zamku Królewskiego prezentowanym w oddziale Muzeum Narodowego w Sukiennicach.
Niestety to w trakcie przechowywania w Sukiennicach obraz został wyraźnie okaleczony.
Jan Matejko umieścił bowiem na ramie obrazu tabliczkę z napisem „Si Deus nobiscum, quis contra nos!” (Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam!).
Owa inskrypcja zniknęła bezpowrotnie już po śmierci Jana Matejki, wiele lat temu, bo najprawdopodobniej między rokiem 1900 a 1902. Zauważył to w swej książce o Matejce, krakowski badacz pan doktor Henryk Marek Słoczyński (Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie 2000), który podsumował ten fakt takim oto zdaniem:
„Od początku stulecia widzowie oglądają niekompletne dzieło, a usunięcie inskrypcji drastycznie zniekształca recepcję przesłania artysty”.
Szanowny Panie Dyrektorze, uważam, że mijająca dzisiaj okrągła rocznica 500-lecia „Hołdu pruskiego” jest wspaniałą okazją do tego, by oddać także hołd największemu malarzowi naszych dziejów. Apeluję, by uczynić jego dzieło ponownie kompletnym i usunąć drastyczne zniekształcenie jego przesłania.
Proszę, by z racji pełnionej funkcji i w imię dbałości o powierzone Panu w opiekę dzieła, zadbał Pan o przywrócenie napisu, który wieńczył matejkowski obraz: „Si Deus nobiscum, quis contra nos!”
Z wyrazami szacunku, licząc na szybką reakcję i odpowiedź
Wojciech Lipski
===================
mail:
Si Deus nobiscum, quis contra nos!
Tekst ten pochodzi z listu Św. Pawła do Rzymian (8.31)
i był dewizą Królestwa Polskiego.