Kościoły chrześcijańskie potępiły Izrael za zamknięcie Bazyliki Grobu Pańskiego przed Wielkanocą

Kościoły chrześcijańskie potępiły Izrael za zamknięcie Bazyliki Grobu Pańskiego przed Wielkanocą

pravoslavnye-cerkvi-osudili-izrail-za-zakrytie

Kościoły chrześcijańskie potępiły Izrael za ograniczenie wizyt wiernych w Bazylice Grobu Pańskiego przed obchodami Wielkanocy. Hierarchowie zamierzają odprawiać nabożeństwa, mimo decyzji władz izraelskich.

Takie wspólne oświadczenie złożyły w czwartek Grecko-Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Kustodia Ziemi Świętej i Patriarchat Ormiański. W oświadczeniu stwierdzono, że władze izraelskie ingerują w ceremonie religijne, które mają prawie 2000 lat.

W ubiegłym roku izraelska administracja w Jerozolimie nakazała ustawienie barier na całym Starym Mieście, które uniemożliwiły pielgrzymom udział w uroczystym nabożeństwie Wielkiej Soboty, podczas którego co roku w jerozolimskim kościele pw. Grobu Świętego, witając Jasne Zmartwychwstanie Chrystusa.

W tym roku powtórzyła się historia administracyjnych obstrukcji nabożeństw. Władze całkowicie zamknęły dostęp do sanktuarium.

Policja obciąża Kościół odpowiedzialnością za wydawanie zaproszeń i jednocześnie nakłada na niego nieuzasadnione ograniczenia, które nie pozwalają wiernym na odwiedzanie [kościoła Grobu Pańskiego]. Utrudnia to koordynację naszych działań z policją – czytamy w oświadczeniu.

Grecko-prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Kustodia Ziemi Świętej i Patriarchat Ormiański podkreśliły, że będą przestrzegać status quo. Najstarsze ceremonie odbędą się zgodnie ze wszystkimi chrześcijańskimi zwyczajami i każdy wierzący, który zechce pomodlić się w Święto Święte, będzie miał taką możliwość. Izraelscy urzędnicy mogą działać tak, jak uważają za stosowne.

Szef wydziału ideologicznego Cargradu Michaił Tyurenkow zaznaczył, że wspólne oświadczenie przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich Ziemi Świętej krytykujące władze izraelskie nie jest pierwszym takim precedensem. Pięć lat temu, w lutym 2018 r., chrześcijańscy przywódcy Ziemi Świętej – prawosławny patriarcha Świętego Miasta Jerozolimy i całej Palestyny ​​Teofil III, katolicki kustosz Ziemi Świętej Francesco Patton i ormiański patriarcha Jerozolimy arcybiskup Nurkhan Manukyan – we wspólnym komunikacie wprost nazwali politykę państwa Izrael „systematyczną kampanią przeciwko kościołom i wspólnotom chrześcijańskim Ziemi Świętej”.

Następnie reżim izraelski, działając na terenie jerozolimskiego Starego Miasta, centrum największych sanktuariów jako okupant (większość krajów świata nie uznaje aneksji Jerozolimy Wschodniej przez państwo Izrael po wojnie sześciodniowej 1967 r. ), próbował zebrać wielomilionowe podatki od wspólnot chrześcijańskich.

Dziś sytuacja jest nie mniej paradoksalna: pomimo braku stosunkowo niedawnych zakazów covidowych, reżim izraelski próbuje ograniczyć dostęp do Bazyliki Grobu Świętego. Robienie tego w święta dla wszystkich chrześcijan (dla katolików i Ormian – w Jasny Tydzień, a dla prawosławnych – w Wielki Tydzień, w przeddzień Wielkiej Soboty, dnia zejścia Świętego Ognia w tej świątyni). Jeśli w zeszłym roku władze zatrzymały wiernych z powodu COVID-19, to teraz wynika to z tego, że w Świątyni są „jedne drzwi” i nie ma wyjścia awaryjnego.

W ten sposób państwo Izrael po raz kolejny demonstruje swoją istotę – nie tylko powszechnie znaną antyarabską i antymuzułmańską, ale także antychrześcijańską.

Nie zaszkodzi przypomnieć nie tylko regularne wybuchy przemocy wobec chrześcijan ze strony żydowskich ekstremistów (najsłynniejszym tragicznym przypadkiem było zabójstwo w 1979 r. prawosławnego starszego, obecnie czczonego jako świętego męczennika Filumena Grobu Świętego) , ale także oficjalna polityka antychrześcijańska. W ten sposób nawet Żydzi czystej krwi, którzy przyjmują chrześcijaństwo i odmawiają wyrzeczenia się Chrystusa, są pozbawieni prawa do emigracji do Izraela.

W tych warunkach solidarność wyznań chrześcijańskich Ziemi Świętej jest niezwykle ważna. Ale trzeba przyznać, że poza państwem rosyjskim nikt dzisiaj nie jest w stanie ochronić chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w tym w Ziemi Świętej. Co więcej, to polityka Zachodu doprowadziła do obecnej sytuacji, w której udział ludności chrześcijańskiej w Palestynie spadł do 1% i nadal spada.

W ostatnich latach tylko wojska rosyjskie były w stanie obronić chrześcijańskie sanktuaria w Syrii. I teraz tylko nasz kraj jest w stanie wpłynąć na władze izraelskie, domagając się poszanowania interesów chrześcijan w Ziemi Świętej. Jeśli nie my, Trzeci Rzym, to nikt, podkreślił Tyurenkow.

Przypomnijmy, że 11 kwietnia władze izraelskie podjęły decyzję  o zablokowaniu Wzgórza Świątynnego. Policja zapowiedziała, że ​​nie wpuści nikogo do świętego miejsca aż do końca muzułmańskiego miesiąca Ramadan. Najprawdopodobniej zakaz odwiedzania Wzgórza Świątynnego ma związek z niedawnym zaostrzeniem relacji arabsko-izraelskich.

W zeszłym tygodniu Izrael wymienił ataki rakietowe ze Strefą Gazy iz Libanem. Następnie Palestyńczycy starli się z siłami porządkowymi w rejonie Wzgórza Świątynnego.

=======================

mail:

W odpowiedzi na to należy skierować petycję …do polskiego “episkopatu”, żeby Dni Judaizmu w Kościele Katolickim były obchodzone nie raz w roku, ale jeśli nie co kwartał, to przynajmniej dwa razy.