Piotr Stanisław Kowalczuk – samorządowiec, urzędnik i pedagog. W latach 2014–2020 zastępca prezydenta m. Gdańska.

Piotr Stanisław Kowalczuk (ur. 15 czerwca 1976 w Gdańsku[2]) – polski samorządowiec, urzędnik i pedagog. W latach 2014–2020 zastępca prezydenta m. Gdańska.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Kowalczuk

Życiorys

Wykształcenie i praca zawodowa

Ukończył Szkołę Podstawową nr 76[3], a następnie IV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przez ponad 12 lat pracował jako pedagog, wychowawca dzieci niepełnosprawnych oraz wykładowca na uczelniach wyższych. Prowadził audycję społeczno–edukacyjną w Radiu Plus Rodzice na Plusie. W 2010 został kierownikiem referatu komunikacji społecznej Urzędu Miasta Gdańska. Był członkiem Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz członkiem Zespołu Rzecznika Miejsko–Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego EURO 2012. W 2013 był zastępcą dyrektora wydziału edukacji w UMG. Pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ds. inicjatyw i konsultacji społecznych. Był jednym z organizatorów gdańskiego Budżetu Obywatelskiego, który po raz pierwszy odbył się w 2013. Od kwietnia do grudnia 2014 kierował nowo powstałym wydziałem rozwoju społecznego w UMG[4]. Od 1 marca 2021[5][6] do 30 stycznia 2023 był pracownikiem biurowym Uniwersytetu Gdańskiego (od 1 marca 2021 do 12 grudnia 2022 w Biurze Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, a następnie do 30 stycznia 2023 w Biurze Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku)[7].

Działalność publiczna

Funkcję wiceprezydenta Gdańska ds. polityki społecznej objął w grudniu 2014. Poinformował o tym prezydent Paweł Adamowicz podczas sesji Rady Miasta Gdańska, na której odbyło się zaprzysiężenie go na prezydenta miasta. Piotr Kowalczuk na funkcji wiceprezydenta zastąpił Ewę Kamińską[8]. Został przewodniczącym Komisji ds. Rozwoju Społecznego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot, członkiem komisji branżowych Unii Metropolii Polskich, delegatem Miasta Gdańska w Związku Miast Polskich oraz członkiem Zarządu Krajowego Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP. W wyborach samorządowych w 2018 wystartował do rady miasta Gdańska z ramienia stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, otrzymał 2014 głosów i nie zdobył mandatu radnego[9]. Ponownie został mianowany zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. W styczniu 2019, po zamachu na prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, przestał pełnić obowiązki wiceprezydenta z powodu wygaśnięcia mandatu. W styczniu tego samego roku został powołany na stanowisko zastępcy prezydenta przez komisarz miasta Aleksandrę Dulkiewicz[10]. W imieniu władz miasta wkrótce po zamachu spotkał się z matką zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza, po spotkaniu nawoływał do zaprzestania obrażania rodziny zamachowca[11]. Po wygranej Aleksandry Dulkiewicz w wyborach uzupełniających został zastępcą prezydenta miasta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych[12]. Podczas strajku nauczycieli w 2019 napisał list do pierwszej damy Agaty Kornhauser-Duda, z prośbą o pomoc w rozmowach między strajkującymi nauczycielami a rządem[13]. Był współprzewodniczącym Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania[14]. W listopadzie 2020 zrezygnował ze stanowiska wiceprezydenta Gdańska[15].

Działalność charytatywna

Był ambasadorem Funduszu Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej[16] oraz programu Tumbo Pomaga[17], a także wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy[18].

Odznaczenia i wyróżnienia

W kwietniu 2009 został wyróżniony Nagrodą im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, przyznawaną przez miesięcznik Bliżej Przedszkola, za cykl audycji radiowych Rodzice na Plusie emitowanych w Radiu Plus[19]. W 2018 został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka[20]. Również w tym samym roku został ojcem chrzestnym, specjalnie wyselekcjonowanej naturalnej, bryły bursztynu nazwanej Leonardo Gedanensis[21][22]. W 2019 został wyróżniony Honorową odznaką  Złoty Czepek, która jest wyróżnieniem nadawanym przez środowisko pielęgniarek i położnych[23].

Postępowania sądowe i prokuratorskie

W sierpniu 2021 Prokuratura Rejonowa Gdańsk Oliwa wszczęła śledztwo, a następnie oskarżyła go o seksualne wykorzystanie zależności wobec małoletniego – z art. 199 par. 3 kodeksu karnego. Po postawieniu zarzutów prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym w jakiejkolwiek formie oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 50 metrów. Śledztwo prokuratury zostało zakończone 30 grudnia 2022 poprzez skierowanie do sądu aktu oskarżenia[24]. Proces w tej sprawie rozpoczął się przed gdańskim sądem 30 stycznia 2024[25]. W kwietniu tego samego roku został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok jest nieprawomocny[26].

Życie prywatne

Żonaty, ma córkę[27]. Jest Honorowym Dawcą Krwi[28].’

=======================================

Protokół z pierwszego posiedzenia

Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania

w dniu 8 września 2016 roku

Termin08.09.2016 r.
MiejsceUMG (sala 107)
Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska
Piotr Kowalczuk – Współprzewodniczący GRRT
Anna Strzałkowska – Współprzewodnicząca GRRT
Krzysztof Bajdan – Sekretarz GRRT
Wiesław Baryła – członek GRRT
Beata Dunajewska – członek GRRT
Ewa Kamińska – członek GRRT
Zofia Lisiecka – członek GRRT
Joanna Orłowska – członek GRRT
Mirosław Patalon – członek GRRT
Elżbieta Jachlewska – członek GRRT
[—]