Pleśniakowiec lśniący: jak się pozbyć tego szkodnika.
2021-05-31 plesniakowiec-lsniacy-jak-sie-pozbyc-szkodnika
Gdzie można znaleźć pleśniakowca lśniącego i jak się go pozbyć: poradnik. Wyjaśniamy czy są to groźne szkodniki, które mogą pojawić się w domu oraz przedstawiamy skuteczne sposoby zwalczania pleśniakowców.
Pleśniakowiec lśniący (Alphitobius diaperinus Panzer), inaczej nazywany czarnym chrząszczem ściółkowcem, jest szkodnikiem wtórnym, żerującym w spleśniałym ziarnie. Larwy i dorosłe osobniki pleśniakowca występują w gnijących materiałach organicznych i mącznych produktach. Szkodnik żeruje w paszy dla drobiu. Licznie gromadzi się wokół poideł i karmideł, i tam żywi się paszą. Szczególnie upodobał sobie lekko wilgotną ściółkę.
Pleśniakowiec lśniący występuje w magazynach i spiżarni, gdzie przechowywane są produkty spożywcze np. mąka, kasze, ziarna zbóż. Gdy w magazynach warunki przechowywania są bardzo złe to mogą pojawić się w nich szkodniki.
Samice pleśniakowca składają jaja pojedynczo lub w złoża po 14-20 na substrat albo produkt, mocując je za pomocą klejącej wydzieliny. Najlepsze miejsce do złożenia jaj powinno być zamaskowane, takie jak szczeliny i szpary ścian i podłóg. Samice tych szkodników są w stanie w ciągu życia złożyć ponad 2000 jak, ale najczęściej 200-400 sztuk. Im wyższa temperatura ok. 30 st. C tym rozwój jajek następuje szybciej. Stadia larwalne i osobniki dojrzałe mogą przemieszczać się do konstrukcji kurnika. Tam podgryzają konstrukcje drewniane, wgryzają się w ciało martwych i chorych kurcząt, żerując pod ich skórą. Pleśniakowiec przenosi wiele groźnych dla drobiu mikroorganizmów chorobotwórczych, takich jak: wirus choroby Mareka i białaczki drobiu, Salmonellę, E. Coli, paciorkowce.
Jeżeli kurzy nawóz stosowny jest na pola blisko siedzib ludzkich, to pleśniakowce mogą być poważnym zagrożeniem dla ludzi. Te szkodniki zjadają artykuły spożywcze jak otręby i płatki oraz jabłka, gruszki, banany, ogórki, pomidory, brzoskwinie.
Jak się pozbyć pleśniakowca lśniącego
[Można też złapać delikatnie, by się nie przestraszył, i – choć 1 000 000 sztuk – wysłać do Rządu.: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Warszawa Al. Ujazdowskie 1/3 00-583 Warszawa
MD
Przy stawianiu budynków (głównie kurników), należy wykorzystywać materiały izolacyjne odporne na uszkodzenia powodowane przez pleśniakowca. Z kurników należy usuwać jak najczęściej kurzak i wymieniać ściółkę. Aby pozbyć się pleśniakowca można użyć wrogów naturalnych tych szkodników, np.: mikroorganizmy chorobotwórcze, pasożytów i drapieżców. Ale dopiero po szczegółowych badaniach. Można również zahamować rozwój jaj pleśniakowca po obniżeniu temperatury do 10 st. C. A przy temperaturze -5 st. C utrzymywanej w pomieszczeniu przez tydzień lub dłużej, zginą wówczas wszystkie stadia rozwojowe i osobniki dorosłe pleśniakowca. Do zwalczania pleśniakowca można też zastosować ogrzewanie pomieszczeń temperaturą powyżej 48 st. C przez 10-12 godzin.
“Czają się w kuchni, łazience, sypialni! Znasz te insekty?”[w oryg.]
===============
W sklepach „spożywczych” szukać pod jego łacińską nazwa: Alphitobius diaperinus Panzer
================
mail:
Józef Piłsudski w oficjalnym rozkazie: „…bez żadnej korzyści dla wojny oprócz zadowolenia rozdziwaczonej pindy”.