Trwa akcja likwidacji bankomatów. Znikają setki punktów wypłaty gotówki
dorzeczy/z-polski-znikaja-bankomaty-szczegolnie-ze-wsi-i-miasteczek
W pierwszym kwartale 2024 r. liczba bankomatów w Polsce spadła o ponad tysiąc. To jednak nie koniec.
O sprawie informuje “Super Express”. Podano, że ze względu na to, iż Polacy coraz częściej korzystają z kart płatniczych, przelewów internetowych i mobilnych aplikacji bankowych, spada rentowność bankomatów. “W pierwszym kwartale 2024 r. liczba bankomatów w Polsce spadła o ponad tysiąc. Euronet, będący największym niezależnym dostawcą bankomatów w Polsce, zapowiedział demontaż kolejnych 330” – podał portal.
W sklepach czy na targowiskach znajdujących się w mniejszych miejscowościach zwykle jedyną dostępną opcją płatności jest gotówka. Likwidacja bankomatów dotknie więc najmocniej właśnie mieszkańców wsi czy miasteczek, którzy już wcześniej licznie zgłaszali problemy z dostępnością do bankowości — informuje “Super Biznes”.
Sytuacją zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. W piśmie do prezesa Związku Banków Polskich zaznaczył, że zamykanie oddziałów banków i demontaż bankomatów uderza w podstawowe prawa konsumenckie. Podkreślił również, że uderza to głównie w osoby starsze, niepełnosprawne i te, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z płatności elektronicznych.
“SE” zaznacza, że niektóre kraje wprowadziły regulacje określające minimalną ilość bankomatów, jaka musi zostać utrzymana w określonych obszarach. “Debata na ten temat trwa również w Polsce. Inną propozycją jest wprowadzenie do sklepów usługi cashback, dzięki której klienci będą mogli wypłacić gotówkę bezpośrednio przy kasie, podczas zakupów. Rozwiązanie to powoli pojawia się już w Polsce” – czytamy.
Sondaż: Prawie 75 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo
Według styczniowego badania PolCard from Fiserv “Preferencje płatnicze Polaków 2024”, prawie 18 proc. badanych nie płaci bezgotówkowo bądź robi to bardzo rzadko (raz w miesiącu bądź rzadziej).
Prawie 59 proc. respondentów w tej grupie twierdzi, że płaci gotówką z przyzwyczajenia, 47,5 proc. z nich uważa, że dzięki gotówce łatwiej kontroluje swoje wydatki, a 39 proc. nie lubi płacić bezgotówkowo. Z kolei 56 proc. młodych osób w wieku 18-29 lat, które nigdy nie używają płatności bezgotówkowych bądź robią to bardzo rzadko odpowiedziało, że powodem tego jest to, że nie mają takiej możliwości w miejscach, gdzie robią zakupy.
– Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych. W tegorocznym badaniu zanotowaliśmy wzrost o prawie 5 pkt proc. w porównaniu do 2022 r. Obecnie ponad 38 proc. Polaków rozlicza się bezgotówkowo zawsze, kiedy ma taką możliwość. Blisko 23 proc. robi to kilka razy w tygodniu, a prawie 14 proc. raz w tygodniu – powiedział prezes Fiserv Polska Krzysztof Polończyk, cytowany w komunikacie.
===================================
mail:
Zbliża się ucisk jakiego nigdy nie było…..jak wprowadzą cyfrowy pieniądz to skończy się wszystko włącznie z ta nawalanka polityczną a rządzić wszędzie będzie Bestia !