Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 129 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow zdrówko 13 arrow najwięcej do leków refundowanych dopłacają z własnej kieszeni... Polacy!
Tuesday 19 October 2021 13:23:26.35.
W Y S Z U K I W A R K A
najwięcej do leków refundowanych dopłacają z własnej kieszeni... Polacy! Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
20.08.2013.

 

 

Według raportu IMS Health dla Światowej Organizacji Zdrowia w Europie najwięcej do leków refundowanych dopłacają z własnej kieszeni… Polacy!

Poziom współpłacenia polskich pacjentów za leki refundowane urósł po I kwartale b.r. do niespotykanego dotychczas nigdzie poziomu 40,3%. Obecnie jest to zdecydowanie najwyższy poziom współpłacenia pacjentów za leki refundowane w całej Unii Europejskiej!

Warto zauważyć, że zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przekroczenie poziomu 40% współpłacenia pacjentów za leki oznacza w praktyce “poważne ograniczenia dla chorych w dostępie do leków”. [Liberalne kurwy oczywiście powiedzą, że jak nie masz pieniędzy to zdychaj, bo trzeba sobie było oszczędzić - admin]

Nie ma się jednak czemu dziwić – Polska przeznaczała w ostatnich latach na ochronę zdrowia swoich obywateli zaledwie 4,5 proc. PKB i jest to najniższy wskaźnik spośród wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.

W tym kontekście przypomnijmy słowa Donalda Tuska wypowiedziane podczas expose z 2007 roku:

Musimy zreformować politykę refundacji leków. Chcemy kierować się skutecznością terapeutyczną leku oraz relacją ceny leku w Polsce i w innych krajach UE. Ceny leków nie mogą odstraszać od ich stosowania, szczególnie tych pacjentów, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji”.

Rząd osiągnął efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego. Wysokie ceny leków odstraszają najbiedniejszych od ich kupowania, a świadomość, że za niektóre z nich (nominalnie “refundowane”) trzeba zapłacić z własnej kieszeni nawet 90% wartości, jest wręcz dobijająca.

Z drugiej strony patrząc – ograniczenie i uniemożliwienie chorym dostępu do leków to najprostsza, najskuteczniejsza i niezawodna metoda zmniejszenia populacji danego kraju. Może w tym wszystkim o to właśnie chodzi? [Może??? - admin]

http://niewygodne.info.pl/

za:    http://marucha.wordpress.com/2013/08/20/wedlug-raportu-ims-health-dla-swiatowej-organizacji-zdrowia-w-europie-najwiecej-do-lekow-refundowanych-doplacaja-z-wlasnej-kieszeni-polacy/

 

 

Zmieniony ( 25.08.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.