Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 12 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Wiatrem! arrow Wiatraki wykręciły rekord!
Sunday 31 May 2020 02:04:52.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Wiatraki wykręciły rekord! Drukuj Email
Wpisał: ekonews   
12.12.2013.

Wiatraki wykręciły rekord!

 


2013-12-9 http://www.ekonews.com.pl/pl/0,284,11496,wiatraki_wykrecily_rekord.html

 Jak napisał serwis Gazety Prawnej w minionym tygodniu, dzięki wyjątkowym warunkom pogodowym, polskie elektrownie wiatrowe pobiły rekord produkcji energii elektrycznej. – W czwartek wieczorem produkcja ta wyniosła ok. 3010 tys. MWh – powiedział DGP Marian Kilen, szef działu analiz rynku energetycznego firmy Fortum Power and Heat Poland (spółki należącej do fińskiego koncernu energetycznego).

 To oznacza, że nasze elektrownie wiatrowe wykorzystywały blisko 100 proc. swoich zdolności. Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki łączne moce zainstalowane w tego typu elektrowniach w Polsce wynosiły na koniec minionego kwartału 3079 MW.

Czytaj także:
Po korekcie projektu ustawy o OZE może powstać ponad 3500 MW w wietrze do 2020 r.


Czy Polskie zasoby energetyczne naprawdę są niewystarczalne?

Poprzedni rekord, ustanowiony przez wiatraki energetyczne w niedzielę 1 grudnia, wynosił 2936 MWh. To blisko dwa razy więcej, niż wynosi przeciętnie produkcja o tej porze roku. Jest to bowiem 1500–1700 MWh.

 

– Jesienią i zimą produkcja energii z wiatru bywa nawet trzykrotnie wyższa niż wiosną i latem – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – Jednak takie warunki pogodowe, z jakimi mieliśmy w ostatnich dniach do czynienia, wcale nie są dla nas szczególnym powodem do zadowolenia. Wiatr, który wieje z prędkością przekraczającą 25 m/s (90 km/h – red.), może być niebezpieczny. Dlatego automatyczne systemy działające w każdej tego typu elektrowni właśnie dla zachowania bezpieczeństwa ograniczają obroty turbin wiatrowych – wyjaśnia wiceszef PSEW.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.