Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 14 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra JOLA w POLSCE 15 arrow Wielu chętnych do zagarnięcia pierwszych 60 miliardów złotych
Sunday 31 May 2020 03:08:01.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Wielu chętnych do zagarnięcia pierwszych 60 miliardów złotych Drukuj Email
Wpisał: Aneta Wieczerzak-Krusińska   
20.02.2014.

Wielu chętnych do zagarnięcia pierwszych 60 miliardów złotych

 

Duży apetyt inżynierów kontraktu

 

[W tytule - nieścisłość.. To nie "pierwsze", lecz kolejne..MD]

 

Aneta Wieczerzak-Krusińska 19-02-2014, ekonomia.rp

 

Jest czterech chętnych do nadzorowania budowy pierwszego reaktora jądrowego dla Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Każda ze złożonych do poniedziałku ofert jest wyższa niż planowany przez PGE EJ1 budżet. Ogłaszając przetarg na inżyniera kontraktu, spółka zależna PGE szacowała jeszcze w 2011 r., że na 10-letnią umowę pójdzie 1,25 mld zł. Tymczasem zainteresowane firmy żądają za swoje usługi od 1,6 mld do 3,8 mld zł. Najkorzystniejszą cenowo propozycję złożył AMEC Nuclear, a najwyższą – Exelon Generation. W grze są także dwa konsorcja firm URS Polska i Tractebel Engineering oraz Mott MacDonald Ltd i AF-Consul Ltd.

 

Odpowiedź na pytanie, kto będzie nadzorował budowę pierwszej elektrowni jądrowej o mocy 3 tys. MW, poznamy w III kwartale tego roku. – Komisja przetargowa przystąpiła do prac mających na celu analizę i ocenę złożonych ofert. Po zakończeniu prac możliwe będą jakiekolwiek rekomendacje dotyczące dalszych losów przetargu – tak pracownicy biura prasowego PGE EJ1 odpowiadają na pytanie, czy w związku z wyższymi ofertami przetarg zostanie rozpisany ponownie.

 

W ramach przygotowań do budowy PGE EJ 1 wybrała już wykonawcę badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które w ciągu dwóch lat mają wskazać najlepsze miejsce dla elektrowni. Zgodnie z kontraktem firma WorleyParsons bada dwie lokalizacje na Pomorzu: Choczewo i Żarnowiec.

 

Tzw. postępowanie zintegrowane, w którym PGE EJ1 wybierze partnera strategicznego, technologię i sposób finansowania budowy elektrowni [sic!! Takie detale – to później... md] , powinno zostać rozstrzygnięte do końca 2016 r., wynika z przyjętego w styczniu przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Harmonogram przewiduje uruchomienie pierwszego bloku do końca 2024 r.

 

Nakłady związane z budową pierwszego reaktora szacuje się na 40 –60 mld zł.

 

[To oczywiście „na wejściu”, bo potem... doświadczenie wykazuje, że liczby takie trzeba pomnożyć przez trzy lub cztery.. M. Dakowski]

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.