Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 107 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow GAZEM arrow Litwa niezależna od Gazpromu, a Polska !?!
Tuesday 07 April 2020 12:43:28.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
 
W Y S Z U K I W A R K A
Litwa niezależna od Gazpromu, a Polska !?! Drukuj Email
Wpisał: Tomasz Teluk   
03.06.2014.

Litwa niezależna od Gazpromu, a Polska !?!

 

Tomasz Teluk http://www.fronda.pl/a/litwa-niezalezna-od-gazpromu-a-polska,38018.html

 

 

Litwini są o krok od podpisania szczegółowej umowy na dostawę gazu z Norwegii poprzez terminal w Kłajpedzie. Kontrakt uniezależni tę bałtycką republikę od rosyjskiego surowca.

Pływający terminal w Kłajpedzie będzie gotowy jeszcze w tym roku. Dzierżawić go Litwinom będzie norweski operator, który zamówił gazowiec w stoczniach Korei Południowej. Będzie to specjalny statek ze zbiornikiem do przechowywania surowca. Opłata leasingowa będzie wynosiła ok. 117 tys. euro dziennie, a po 10 latach statek przejdzie na własność litewskiego państwa.

Litwa będzie dostawała ok 1 mld m3 skroplonego gazu rocznie. To jednak czwarta zapotrzebowania. Pierwsze dostawy dotrą już w styczniu. Jednak docelowo będzie importowany gaz także ze Stanów Zjednoczonych i Kataru. Odbiorcami mogą być także pozostałe Kraje Bałtyckie.

Inwestycja, którą szacuje się na 700 mln euro opłaciła się Litwinom. Gaz może być tańszy od rosyjskiego, za który i tak Litgas przepłacił ok. miliard euro. Choć ten kraj ma także długoterminową umowę z Gazpromem, udało mu się pozbyć Rosjan z firm przesyłowych i energetycznych. Norweski Statoil uznawany jest za bardziej przewidywalną firmę.

Skoro udało się Litwinom, zapewne dywersyfikacja, przynajmniej częściowa jest możliwa także w naszym kraju. A przy okazji może warto wrócić do tego, które środowiska w niedalekiej przeszłości storpedowały norweski kontrakt dla Polski.

Dzięki dywersyfikacji dostaw na Litwie aż o prawie 23 proc. spadną ceny gazu dla gospodarstw domowych i to natychmiast. Nowa umowa z Norwegami pozwoliła zaoszczędzić i litewski operator mógł obniżyć ceny dla odbiorców. Spowodowane jest to tym, że Gazprom nie tylko obniżył ceny gazu dla tego kraju, ale jeszcze musi zwrócić Litwie nadpłatę od początku 2013 r. Okazuje się więc, że z Rosjanami można twardo negocjować, jeśli się potrafi.

Tomasz Teluk

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.