Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 89 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Proste rozwiązania arrow Świetlówki a Turoszów
Sunday 09 December 2018 20:12:17.26.
migawki
Mosbacher Żorżeta – persona non grata dla Polaków i w Polsce. Dostałem wiadomość, że w mediach - przykro rzec – reżimowych - jest CAŁKOWITY ZAKAZ informowania o poniższej petycji do Białego Domu. Bardzo więc proszę by każdy z Was umieszczał ten adres w pro-polskich portalach. Musimy babsko wyrzucić! MAŁO CZASU.

Immediate dismissal of US Ambassador to Republic of Poland, Georgette Mosbacher, from her function

 URL: https://petitions.whitehouse.gov/petition/immediate-dismissal-us-ambassador-republic-poland-georgette-moshbacher-her-function

====================

Jest już później, niż myślisz: Cztery tygodnie super- obniżki cen na moje książki - z okazji Bożego Narodzenia 

W obu książkach są m.inn. proste argumenty matematyczne, fizyczne, geofizyczne przeciw zorganizowanemu kłamstwu i gwałtowi
prezentowanemu bezczelnie w COP24 na temat „Człowiek - sprawca katastrofy klimatu. Bankrutujcie, a PŁAĆCIE nam!!”.
Zmiany klimatu, efekt cieplarniany; czy udział człowieka jest istotny? I czy jest udokumentowany? Trump ocenił:  "Porozumienie paryskie jest bardzo wadliwe, ponieważ podnosi ceny energii dla odpowiedzialnych krajów, jednocześnie wybielając jednych z najgorszych trucicieli". A przecież COP24 – to duży krok dalej ku przepaści!
 
W Y S Z U K I W A R K A
Świetlówki a Turoszów Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
26.03.2007.

Badania przy użyciu metody LCA przeprowadziliśmy przed paru laty w Akademii Podlaskiej. W pracy Mariusza Spytka (Spytek 1996) przeanalizowano koszty hipotetycznej polityki rządu (fiskalnej i energetycznej jednocześnie) w dziedzinie źródeł światła. I porównano z kosztami budowy kopalń.
Problem wyglądał ( w połowie lat 90-tych) tak: Żarówki wynalazł przed stu kilkudziesięciu laty Thomas Edison. I dlatego jeszcze obecnie gwinty żarówek nazywają się E-14 i E-27. A nowoczesne świetlówki kompaktowe (dalej zwane SK) mają sprawność świetlną ok. 5 razy większą od żarówek (czyli zużywają ok. 20 % energii przy tej samej jasności). Maję też 10-krotnie dłuższy czas pracy (ok. 10 tys. godzin). I emitują przyjemniejsze światło (dobiera się właściwe luminofory).
Natomiast ich wygórowane ceny detaliczne powodują, że nasycenie rynku świetlówkami (SK) wynosi jedynie 1% ! Reszta to tańsze, psujące się i dające mało światła żarówki. Jak to zmienić? Zauważmy, że ogromna część ceny SK to różne podatki. Nakładane, bo ”przecież budżet potrzebuje pieniędzy"...

Analizy wykazały jednak, że możnaby równocześnie wprowadzić wiele zmian:

 

  1. 80% kosztu SK to t.zw. balast, czyli urządzenie, które dopasowuje jakość prądu do technicznych potrzeb świetlówki. Balast elektro-magnetyczny jest ciężki i zużywa 4-5 W (por. z mocą świetlówki np. 7 W). Balast elektroniczny zaś jest drogi (to te 80% kosztu), ale zużywa jedynie ułamek wata. I jest praktycznie wieczny, nie psuje się ani zużywa. Zapewnia też błyskawiczne zapalanie się SK, bez uciążliwego mrugania. Należy więc balasty elektroniczne umieszczać na stałe w żyrandolach czy oprawach lamp, a wymieniać jedynie rurkę fluorescencyjną, lekką i zużywającą się po ok. 10 tys. godzin (mocowanie bagnetowe, a nie gwint, usunie to wspomniane E-14 i E-27). Obniża to cenę całości 5-krotnie.
  2. Jednoczesne obniżenie przez państwo podatków do 1/5 dotychczasowych wartości uczyni SK tanią.
  3. Akcja informująca o tych sprawach jest tania. Wskazuje ludziom, ile zyskają finansowo na przejściu ze "starożytnych:" żarówek na SK. Wobec poprzednich 2-ch kroków akcja taka jest skuteczna: Oceniono, że w rok-dwa zwiększy się 20-krotnie użycie świetlówek!

Obliczenia symulacyje wykazują, że kroki takie zachowają dochody hurtownika i detalisty, a zwiększą dochody fiskusa! Użytkownicy będą mieli zyski kilku rodzajów:

    • obniżone rachunki za elektryczność
    • niższe podatki jako podatnicy, bo uniknie się budowy nowych bloków energetycznych, np. w Turoszowie (ocena: 1 mld. dolarów)
    • w konsekwencji lepsze powietrze, z mniejszą ilościa SO2 i pyłów.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.