Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 71 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Bluźnierstwa II arrow Radziechowy: uroczystość poświęcenia Golgoty Beskidów
Friday 10 July 2020 10:41:35.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

12.07.20 Warszawa  Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę 

Dotarła do mnie informacja, że niektórzy tradycyjni katolicy mają zamiar celowo unieważnić swoje karty do głosowania. Prosimy nie róbcie tego!

Zwycięstwo Trzaskowskiego to zwycięstwo zła w jawnej postaci. To promocja LGBT, "małżeństwa" homoseksualne, a w dalszej perspektywie adopcja dzieci przez te pary. Czy tego chcecie?

Nie wybierajcie z szamba! Cejrowski. 1 min. 

 
W Y S Z U K I W A R K A
Radziechowy: uroczystość poświęcenia Golgoty Beskidów Drukuj Email
Wpisał: z Gazety Wyborczej   
13.09.2009.

z Gazety Wyborczej: 

Radziechowy: uroczystość poświęcenia Golgoty Beskidów

Katolicka Agencja Informacyjna  2009-09-12

Prof. Dźwigaj w rozmowie z KAI:  ,,Można się sprzeczać o interpretację, ale te argumenty są absurdalne. Wygląda to na dobrze zorganizowaną akcję" - dodał profesor.
Ks. kan. Ryszard Kubasiak, proboszcz radziechowskiej parafii, wyjaśnił, że osoby krytykujące Golgotę to środowisko nieliczne i ,,nadwrażliwe religijne". ,,Nie chcę użyć terminu fanatyzm religijny, choć pewnie z tym mamy do czynienia. Z tak nieracjonalnymi argumentami nie dyskutuje się"
   [  no właśnie.... A bp Tadeusz Rakoczy to ten sam, który 28 maja 1999 pochwalił wyrąbanie, wyrwanie i wywiezienie ok. 300 krzyży ze Żwirowiska w Oświęcimiu  przez dwustu żołnierzy z Nadwiślańskich Jedn. Wojsk. MD]

W Radziechowach na Żywiecczyźnie poświęcono dziś uroczyście Golgotę Beskidów - Drogę Krzyżową, wiodącą na beskidzki szczyt Matyski. Monumentalne spiżowe rzeźby, tworzące poszczególne stacje, wykonał krakowski artysta prof. Czesław Dźwigaj. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki dobrowolnym ofiarom mieszkańców podżywieckiej wioski.
Poświęcenia Golgoty Beskidów dokonał bp Tadeusz Rakoczy podczas uroczystej Mszy św. pod Krzyżem Jubileuszowym. W homilii ordynariusz bielsko-żywiecki podkreślił, że Krzyż Jubileuszowy na Matysce wpisuje się w beskidzki krajobraz opasany innymi krzyżami. ,,Ten krzyż patrzy na Żywiec i Bielsko-Białą, w stronę Oświęcimia i Wadowic, Beskidu Małego, Żywieckiego i Śląskiego. Bądźmy dumni z tego krzyża i starajmy się podejmować na codzień swoje własne krzyże, odpowiadając tym samym na miłość Chrystusa" - mówił biskup.

            Prof. Dźwigaj w rozmowie z KAI wyraził nadzieję, że jego dzieło będzie inspirowało wiernych. ,,Na początku sceptycznie podchodziłem do pomysłu, bo oznaczał on, że na wiele lat zwiążę się tym przedsięwzięciem. Gdy jednak zobaczyłem panoramę ze szczytu Matyski, pomyślałem, że warto. Bo to przepiękne miejsce. Starałem się stworzyć coś zupełnie innego od znanych Dróg Krzyżowych. Zależy mi także, by przesłanie dotarło do młodych ludzi. Szczególnie wyraziłem to w III stacji, ostrzegającej m.in. przed pułapkami konsumpcjonizmu" - podkreśla wykładowca krakowskiej ASP
            Artysta przyznał, że bardzo zabolało go to, iż niektórzy katolicy zobaczyli w wyrzeźbionych przez niego stacjach ukryte symbole masońskie. ,,Można się sprzeczać o interpretację, ale te argumenty są absurdalne. Wygląda to na dobrze zorganizowaną akcję" - dodał profesor.
            Ks. kan. Ryszard Kubasiak, proboszcz radziechowskiej parafii, wyjaśnił, że osoby krytykujące Golgotę to środowisko nieliczne i ,,nadwrażliwe religijne". ,,Nie chcę użyć terminu fanatyzm religijny, choć pewnie z tym mamy do czynienia. Z tak nieracjonalnymi argumentami nie dyskutuje się" - dodaje duchowny, zapewniając, że w tej sprawie konsultował się z teologicznymi autorytetami.
            W sobotnich uroczystościach wzięło udział około 2 tysięcy wiernych. Przed liturgią odbył się religijny koncert Józefa Skrzeka.
            Inicjatorem budowy Krzyża Milenijnego i Golgoty Beskidów był ks. prałat Stanisław Gawlik, ówczesny proboszcz parafii św. Marcina w Radziechowach. Ponad 8 lat temu na szczycie Matyski stanął najpierw gigantyczny Krzyż Milenijny. W 2004 roku ruszyły prace nad budową stacji upamiętniających ostatnie godziny życia Jezusa. Jako pierwsza pojawiła się stacja XIV - ,,Złożenie ciała Pana Jezusa do grobu". Kamiennego grobu strzegą tu dwa mosiężne anioły. Poszczególne stacje usytuowane są na prywatnych działkach ofiarowanych na rzecz tego dzieła.
            Inwestycja przyciągała uwagę coraz większej rzeszy pielgrzymów, którzy przybywali tu z całego Podbeskidzia, Śląska i Małopolski. Pod Krzyżem zaczęły odbywać się m.in. sylwestrowe Msze św. i wielkopiątkowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Po niespodziewanej śmierci ks. Gawlika budowę Golgoty kontynuował jego następca ks. Kubasiak.
Prof. Dźwigaj jest autorem licznych pomników Jana Pawła II i rzeźb sakralnych. Stworzył m.in. ołtarz, który Benedykt XVI podczas swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej przekazał w darze dla Betlejem. Pomnik papieża-Polaka autorstwa tego artysty stanął ostatnio także w sanktuarium w Fatimie.
            Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, w czasie których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. 4 lata temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów.

Zmieniony ( 13.09.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.