Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 93 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Oświata oraz naukawcy II arrow Minister Bredzik, MEN: Trzylatku, w razie pożaru wyskakuj przez okno
Saturday 15 August 2020 22:25:56.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Minister Bredzik, MEN: Trzylatku, w razie pożaru wyskakuj przez okno Drukuj Email
Wpisał: Artur Grabek   
09.12.2014.

Minister Bredzik, MEN: Trzylatku, w razie pożaru wyskakuj przez okno

Artur Grabek 9-12-2014 Rzepa

 

...Taka propozycja znalazła się w przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji projekcie rozporządzenia o wymaganiach ochrony przeciwpożarowej.

Sprawa ma związek ze zmianami prawa oświatowego, zgodnie z którymi od 1 września 2016 r. funkcjonujące obecnie na ternie szkół oddziały przedszkolne zostaną przekształcone w przedszkola. Problem polega na tym, że wymagania ochrony przeciwpożarowej w przypadku przedszkoli są o wiele bardziej restrykcyjne niż te, które dotyczą szkół. Przedszkola są bowiem zakwalifikowane do grupy obiektów „przeznaczonych do użytku przez ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się".

To dlatego odpowiedzialna za ten projekt wiceminister edukacji Joanna Berdzik postanowiła przepisy zliberalizować. Zgodnie z jej propozycją przedszkola znajdujące się na terenie szkoły nie będą musiały spełniać już surowszych norm. Jeżeli do przedszkola m. in. nie będzie uczęszczało więcej niż 25 dzieci, a lokal będzie znajdował się na pierwszej nadziemnej kondygnacji budynku, to MEN dopuszcza, by jedną z dwóch dróg ewakuacyjnych było okno.

Tej propozycji dziwi się Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. W swoich uwagach wiceminister Paweł Orłowski napisał: „wątpliwości budzi propozycja, zgodnie z którą okno może stanowić drogę ewakuacyjną. (...) Pierwsza kondygnacja nadziemna, w której będą znajdowały się przedmiotowe okna będzie mogła być położona powyżej terenu". Sławomir Szymczak prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych dodaje, że trudno sobie wyobrazić niezagrożoną i uporządkowaną ewakuację przedszkolaków przez okno, aby zapewnić im bezpieczeństwo w kryzysowej sytuacji w należytym wymiarze.

Warto dodać, że od 2017 gminy będą miały obowiązek zapewnić opiekę przedszkolną wszystkim trzy- i czteroletnim dzieciom, a z powodu małej liczby przedszkoli, szczególnie na terenach wiejskich oraz małych miast, spora część z nich trafi właśnie do przedszkoli funkcjonujących na terenie szkół.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.