Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 61 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Ukraina, B, L. od kwietnia 14 arrow Krym i wschodnia Ukraina: Kościół katolicki wraca do katakumb
Saturday 06 March 2021 08:14:22.32.
migawki

         Łomża, sobota: Publiczny Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski

   Nie podają statystyki zgonów na covid osób, które już zaszczepiono i nabrały rzekomej odporności.

   My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

                                                                                                     Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił
 
W Y S Z U K I W A R K A
Krym i wschodnia Ukraina: Kościół katolicki wraca do katakumb Drukuj Email
Wpisał: pch24   
27.12.2014.

Krym i wschodnia Ukraina: Kościół katolicki wraca do katakumb

 

2014-12-27 pch24

 

Duchowni stojący na czele ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego ostrzegają, że Kościół w ich ojczyźnie cofnął się o 25 lat. Cofnął się do tak niedawnych czasów, gdy po latach komunistycznego terroru z wielkim trudem zaczął się odradzać.

Po wydarzeniach na Krymie i na wschodzie Ukrainy, Kościół katolicki na Ukrainie z dnia na dzień traci swój dotychczasowy, legalny status. Już pięć parafii katolickich na Krymie uznaje się za nielegalne. To samo dotyczy społeczności muzułmańskich i niektórych prawosławnych – mówi o. Ihor Jaciw, rzecznik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.

 – Jaki to smutny paradoks, że historia znów się powtarza. 1 stycznia 2015 roku upływa ostateczny termin rejestracji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na zajętym przez Rosję Krymie. Wszystko wskazuje na to, że będziemy tam działać nielegalnie – wyjaśnia duchowny.

 Ojciec Ihor dodaje, że w tzw. Noworosji, czyli na obszarach wschodniej Ukrainy opanowanej przez rebeliantów, nikt oficjalnie nie wprowadził zakazu rejestracji parafii ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Lokalne władze twierdzą jednak, że nie ma odpowiednich przepisów prawnych umożliwiających taką rejestrację. I władzom na wprowadzeniu takich regulacji z pewnością zależeć nie będzie.

 Dziś jedynym wyznaniem na Krymie i w zajętym Donbasie, które jest uznawane przez Rosję jest prawosławie moskiewskiego patriarchatu. O prześladowaniach mówią katolicy rzymscy i grekokatolicy, a także prawosławni patriarchatu kijowskiego, Żydzi i członkowie organizacji protestanckich.

 Źródło: „Catholic News Service”  ChS

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.