Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 98 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Sienkiewicz arrow Choćby tu przyszły poganów tysiące, Choćby na smokach wojska latające, MNIE nie zwojujesz !
Sunday 29 March 2020 10:15:27.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
 
W Y S Z U K I W A R K A
Choćby tu przyszły poganów tysiące, Choćby na smokach wojska latające, MNIE nie zwojujesz ! Drukuj Email
Wpisał: Henryk Sienkiewicz   
12.03.2015.

Choćby tu przyszły poganów tysiące, Choćby na smokach wojska latające, Mnie nie zwojujesz!

 

 

­ Henryk Sienkiewicz, POTOP, tom II, tuż przed oblężeniem Jasnej Góry, 8 listopada 1655 roku

 

 

         ...Wtem zdarzyła się i nowa wróżba; za oknem refektarza rozległ się niespodzianie drżący i stary głos żebraczki kościelnej Kon­stancji śpiewającej pieśń pobożną:

 

Próżno przegrażasz mi, husycie srogi,

Próżno diabelskie wzywasz w pomoc rogi,

Na próżno palisz i krwie nie żałujesz,

Mnie nie zwojujesz!

Choćby tu przyszły poganów tysiące,

Choćby na smokach wojska latające,

Nic nie wskórają miecz, ogień ni męże,

                  Bo ja zwyciężę!

 

- Oto dla nas przestroga - rzekł ksiądz Kordecki - którą nam Bóg przez usta starej żebraczki zsyła. Brońmy się, bracia, bo za­prawdę takich auxiliów nigdy jeszcze oblężeni nie mieli, jakie my mieć będziemy!

        - Z radością gardła damy! - zawołał pan Piotr Czarniecki - Nie ufajmy wiarołomnym!

Zmieniony ( 13.03.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.