Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 34 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow JOW po maju 15 arrow Dlaczego JOWy "niedobre" ?
Thursday 09 April 2020 06:24:50.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
Laudetur Iesus Christus!  Chcą uderzyć w Wielki Czwartek, bo zauważyli, że nie ma oporu:  Ani MODLITWY.

Konieczne egzorcyzmy, bo to ewidentnie sprawa Złego. Jeden biskup je dziś [Wielka Środa] odprawia w intencji otrzeźwienia rządu i parlamentu. Parę sekretariatów kurii metropolitalnych  ma wyłączone telefony z powodu wirusa [!!!] W innych – nie odbierają telefonów. Módlmy się. 

Środa wieczór. Mały cios, po godzinie się podnieśliśmy. 

 
W Y S Z U K I W A R K A
Dlaczego JOWy "niedobre" ? Drukuj Email
Wpisał: Andrzej Czachor   
02.07.2015.

Dlaczego JOWy „niedobre” ?

Andrzej Czachor

[polemika z artykułem Jana Bodakowskiego md]

Przytaczam tę myśl w skrócie: „Liderzy partyjni będą sprzedawać licencję na kandydata partii w okręgu, wraz z listą partyjnych obowiązków. Na zakup stać będzie tylko lokalnych oligarchów, a wyborcy będą głosować tylko na kandydatów tych partii, które lansują ogólnopolskie media.”

- Tak będzie, zdaniem Jana Bodakowskiego ( NP nr25 z dn. 23 VI 15),  jeśli wprowadzimy w Polsce system wyborczy JOW.

Przypomnę,  jak  teraz wybieramy posłów. Przy   ordynacji „proporcjonalnej”, t.zw. PROPie, obywatele głosują  w kilkusettysięcznych okręgach wyborczych na wieloosobowe partyjne listy kandydatów „wybranych” uprzednio przez liderów partyjnych,.  Wyborcy nie mają wpływu na ich kształt , a na dobre miejsca na liście kandydat musi  zasłużyć zarówno materialnie, jak i  gwarancją przyszłej dyscypliny względem lidera partii. W Warszawie jednym krzyżykiem na liście obejmującej kilkuset kandydatów wyborca wybiera 20 posłów. Tak realizowana jest w PROPie bezpośredniość wyborów.

 Opracowując projekt korekty Kodeksu Wyborczego (p.  Fundacja im. J.Madisona), wzorowaliśmy się na rozwiązaniach brytyjskich. W systemie jednomandatowych okręgów  wyborczych ( JOW) okręgi są względnie małe (ok. 65 tys. wyborców).  Na posła kandydować może każdy   wyborca okręgu jeśli uzyska przynajmniej 10 podpisów  poparcia wyborców swojego okręgu i wpłaci niezbyt wysokie wadium (ok. 2 tys. zł). Wadium będzie zwrócone, jeśli w wyborach kandydat uzyska przynajmniej  3% głosów. Zasada jest więc taka, że kandydatów wyłania elektorat okręgu jako lokalnych ludzi zaufania. Posłem zostaje ten który uzyska najwięcej głosów poparcia w okręgu.

Swoboda kandydowania jest najistotniejsza cechą ordynacji JOW, zapewniająca realizację biernego prawa wyborczego  obywatela. To partie polityczne ubiegają się o to, aby chcieli je w okręgu reprezentować kandydaci będący  ludźmi zaufania. O takich kandydatach wyborcy od początku coś wiedzą.  Głosują więc  na konkretnych ludzi, nie na partyjne symbole,  i  partyjna propaganda w mediach centralnych ma  znaczenie drugoplanowe.

Jest w tym tekście słowo prawdy – system JOW nie dąży do odzwierciedlenia preferencji politycznych. Po co komu ten konkurs popularności partii. System JOW zmierza do tego, by każdy wyborca okręgu miał w Sejmie znanego sobie przynajmniej z nazwiska reprezentanta swojego okręgu. Który będzie mediatorem ewentualnych konfliktów między władzą a obywatelem. Który będzie się ubiegał o jego poparcie w następnych wyborach. To tworzy mechanizm obustronnej odpowiedzialności. 

Różnicę miedzy obu systemami można streścić tak: w systemie JOW masz Obywatelu mocny rząd pod kontrolą znanych sobie przedstawicieli okręgów – posłów - którzy zabiegają o twoje poparcie. W systemie PROP powierzasz swój obywatelski los nieznanym sobie wybrańcom liderów partii politycznych, związanych z nimi partyjną dyscypliną. Nie ma podobieństwa miedzy tymi systemami! Czyżby J.Bodakowski tego nie widział?

Autor  w proroczym natchnieniu typowe wady „ proporcjonalnej  ordynacji wyborczej teraz przypisuje systemowi JOW w przyszłości. Przypomina się scena z „Bartka Zwycięzcy”, gdy po wygranej bitwie z Francuzami pruski generał  dekoruje szeregowca Bartka za bojowe zasługi. Pyta nie bez zdziwienia - dlaczegoś bił Francuzów z taką zawziętością? Odpowiedź Bartka wszyscy znamy – bo to takie Niemce, tylko jeszcze gorsze.

Parafrazując - dlaczego JOWy złe? Bo to takie PROPy,   tylko jeszcze gorsze.

Andrzej Czachor, Ruch Obywatelski n/rz JOW

Zmieniony ( 02.07.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.