Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 82 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra JOLA w POLSCE 15 arrow 242 milionów zł na elektrownię jądrową - pod lupą NIK?
Saturday 05 December 2020 12:11:42.31.
migawki
 

12.12.2020 Dzień wielkiej modlitw różańcowej za Polskę – procesje różańcowe w naszych parafiach.

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
242 milionów zł na elektrownię jądrową - pod lupą NIK? Drukuj Email
Wpisał: Maciej Małecki   
07.05.2016.

242 milionów zł na elektrownię jądrową - pod lupą NIK?

http://www.wyszperane.info/2016/05/06/242-mln-zl-na-elektrownie-jadrowa-pod-lupa-nik

 

[Miejmy nadzieję, że tylko kradli, że nie zamówili elektrowni we Francji.  J.B.]

za:  http://biznesalert.pl/malecki-242-mln-zl-na-elektrownie-jadrowa-pod-lupa-nik/

Maciej Małecki

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa

Komisja Energii i Skarbu Państwa przyjęła mój wniosek aby Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła wydatki na „budowę” elektrowni jądrowej w Polsce, czyli działalność spółek PGE EJ i PGE EJ1.  Liczę, że wniosek uzyska akceptację Komisji Kontroli Państwowej i NIK dokładnie zbada kulisy jednej z bardziej bulwersujących inwestycji widmo.

Przypomnę, że koalicja PO-PSL zapowiadała uruchomienie elektrowni atomowej już 2019 r. Rząd Donalda Tuska uchwałą nr 4/2009 Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2009 r. zobowiązał ministra Skarbu Państwa do zapewnienia współpracy z Polską Grupą Energetyczną S.A. przy przygotowaniu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) oraz wiodącej roli tego podmiotu w jego realizacji. Polska Grupa Energetyczna S.A., która jest inwestorem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, do budowy powołała spółki PGE Energia Jądrowa S.A. i PGE EJ 1 Sp. z o.o.

Termin ukończenia prac zapowiedzieli na rok 2019. Jednak termin ten szybko przestał być aktualny, podobnie jak kolejna obietnica – rok 2025. Co więcej, koalicja PO-PSL przez osiem lat nie potrafiła wskazać nawet preferowanej lokalizacji elektrowni jądrowej.

Mimo, że postępów prac nie było to szerokim strumieniem płynęły pieniądze spółek „budujących” elektrownię. Tylko w okresie od 2009 roku do końca września 2015 roku wydatki wyniosły 242 mln zł.

Nawet osoby średnio zorientowane w temacie spodziewały się, że taka inwestycja powinna znaleźć się pod szczególnym nadzorem rządu. Jednak o tym jak wyglądał nadzór nad wydawaniem publicznych środków w programie jądrowym świadczy deklaracja złożona przez Ewę Kopacz w październiku 2015r.: „w przeciwieństwie do moich konkurentów politycznych nie mam w tyłu głowy planu budowy elektrowni atomowej”. Aż trudno uwierzyć, że takie słowa padły z ust urzędującej od roku prezes Rady Ministrów, która wcześniej była marszałkiem Sejmu i konstytucyjnym ministrem.

Raczej nie dowiemy się czy ówczesna premier świadomie mijała się z prawdą, czy też nie wiedziała, że jej koledzy od kilku lat wydają pieniądze na „budowę” elektrowni jądrowej.

Tym bardziej, że podstawowym dokumentem strategicznym zawierającym „mapę drogową” wdrażania energetyki jądrowej w Polsce jest przyjęty uchwałą Nr 15/2014 Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2014 r. Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Podstawę przygotowania i przyjęcia PPEJ stanowi Uchwała nr 4/2009 Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2009 r. Takie dokumenty członkowie rządu znają z urzędu.

Sprawdziłem, że tylko w czasie kiedy pracami rządu kierowała Ewa Kopacz, publicznie zaprzeczająca planom budowy elektrowni jądrowej, program jądrowy kosztował nas 66 mln zł.

Na co więc spółki PGE EJ i PGE EJ1 wydały ćwierć miliarda złotych? Czołowe stanowiska w spółkach zajmowali prominentni działacze Platformy Obywatelskiej. Na czele z Aleksandrem Gradem, ministrem skarbu w czasach kiedy padały polskie stocznie. [to taki geodeta spod Kłaja, pisujemy o nim i jego, też zatrudnionej w EJ, a fachowej w sprawach jąder, żonie, często.. Mirosław Dakowski]

O astronomicznych gażach pana Grada w spółkach jądrowych krążyły legendy. Z odpowiedzi na moją interpelację z jesieni ub. roku wynika, że wysokość zarobków Aleksandra Grada stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa oraz podlega ochronie zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Dlatego liczę, że Najwyższa Izba Kontroli dokładnie sprawdzi nie tylko ile pieniędzy trafiło na konto pana Grada [chłopaki, nie „zapomnijcie” o żonusi ! MD] , ale też na co dokładnie on i koledzy wydali ćwierć miliarda złotych. I wreszcie jakie zobowiązania zaciągnęli na przyszłość, czyli jakie rachunki przyjdzie nam zapłacić za umowy przez nich zawarte. Doświadczenie uczy, że w pewnych sytuacjach szczególnie trzeba przyglądać się fakturom za wszelkiego rodzaju doradztwo, ekspertyzy, opracowania, reklamę, promocję czy opinie kancelarii prawnych.

Liczę więc, że NIK dokładnie sprawdzi czy Aleksander Grad i inni specjaliści od programu jądrowego wydali 242 mln zł w sposób legalny, rzetelny, celowy i gospodarny.

I jaką wartość dodaną te wydatki przyniosły Polakom.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.