Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 91 gości
S T A R T arrow Kościół arrow postępy postępu 16 arrow Opacznie pojęli: "Otwarcie" Świątyni Opatrzności Bożej bez KONSEKRACJI!
Saturday 05 December 2020 10:19:09.31.
migawki
 

12.12.2020 Dzień wielkiej modlitw różańcowej za Polskę – procesje różańcowe w naszych parafiach.

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Opacznie pojęli: "Otwarcie" Świątyni Opatrzności Bożej bez KONSEKRACJI! Drukuj Email
Wpisał: Janina Blikowska   
11.11.2016.

Opacznie pojęli: "Otwarcie" Świątyni Opatrzności Bożej bez KONSEKRACJI!

 

Czyli – coś sobie odprawiają, śpiewają - na placu budowy...

 

Janina Blikowska  11.11.2016

http://www.rp.pl/Kosciol/311119982-Otwarcie-Swiatyni-Opatrznosci-Bozej.html#ap-2

 

Dziś otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Największy kościół w Warszawie – Świątynia Opatrzności Bożej – zostanie dziś uroczyście otwarta.

 

Pierwsza msza święta w intencji Ojczyzny o godz. 9 odprawiają m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Gądecki oraz prymas Polski abp Wojciech Polak. Biorą w niej udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

Kolejna msza święta zostanie odprawiona o godz. 12, a o godz. 17 w Świątyni odbędzie się przedpremierowe wykonanie koncertu "Przymierze" Michała Lorenca, który został specjalnie napisany na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w roku 1050-lecia Chrztu Polski.

12 i 13 listopada w południe odprawione zostaną w Świątyni Opatrzności Bożej uroczyste msze święte z Aktami Dziękczynienia i Zawierzenia.

Wzniesienie Świątyni ku czci Opatrzności Bożej jako wotum za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego.

Budowa Świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, a później II wojny czy sprzeciwu władz komunistycznych.

Do idei wzniesienia świątyni wrócił w 1989 roku ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w maju 2002 roku, a prace budowlane ruszyły w lutym 2003 roku.

Po trzynastu latach budowy dziś otwarcie. – Świątynia powstała z ofiar prawie 100 tysięcy darczyńców. To oni poważnie potraktowali obietnicę historyczną, ale równocześnie włączyli się, mimo że nie było to proste, w to, co na przełomie tysiącleci rozpoczął prymas Glemp – mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Podkreślił, że udostępnienie świątyni wiernym to moment historyczny, gdyż całe pokolenia oczekiwały na to wydarzenie, które będzie miało miejsce 11 listopada, dokładnie 225 lat po obietnicy rozpoczęcia budowy świątyni złożonej przez Sejm Czteroletni.

- Wejdziemy do świątyni w takim stanie, że można sprawować Eucharystię, a równocześnie będziemy dalej budować, upiększać, sakralizować świątynię w jej wnętrzu – dodał metropolita warszawski.

Budowa świątyni na Polach Wilanowskich oficjalnie jeszcze się nie zakończyła. Ma potrwać jeszcze około dwa lata.

- Budujemy dalej w tym znaczeniu, że we wnętrzu świątyni robimy te rzeczy, które są potrzebne, by w pełnym wymiarze liturgia mogła być tam sprawowana. Mam tu na myśli wystrój ścian, bocznych ołtarzy, kaplic, Drogę Krzyżową itd. To będzie droga do następnych etapów, a więc już formalnego poświęcenia świątyni, aż do konsekracji w przyszłości, po zakończeniu budowy – tłumaczy kard. Nycz.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.