Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 61 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow "Starsi i mądrzejsi" 15 arrow Zakazana książka czyli "Krwawe Paschy" Ariela Toaffa
Thursday 20 February 2020 13:49:50.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
Zakazana książka czyli "Krwawe Paschy" Ariela Toaffa Drukuj Email
Wpisał: Ariel Toaff   
09.12.2016.

Zakazana książka czyli “Krwawe Paschy” Ariela Toaffa

 

[podał RAM]

http://ram.neon24.pl/post/135565,zakazana-ksiazka-czyli-krwawe-paschy-ariela-toaffa

 

Ariel Toaff

 

  Ariel Toaff (ur. 17 sierpnia 1942 w Ankonie) – historyk judaizmu, syn Elia Toaffa byłego głównego rabina Rzymu.

 

(...)  W rezultacie swoich badań Toaff postawił tezę, że mit rytualnego dzieciobójstwa nie był tylko wymysłem antysemickim; wśród wyznawców judaizmu faktycznie istniały grupy fanatyków i ekstremistów, które nie przestrzegały biblijnego zakazu spożywania krwi i w określonych przypadkach używały jej do celów rytualnych lub terapeutycznych.  

 

Trauma związana z prześladowaniami w okresie krucjat zrodziła pragnienie zemsty, które w pewnych przypadkach doprowadziło do kontrakcji, wśród których były też przypadki rytualnych zabójstw chrześcijańskich dzieci.

 

Toaff podkreślił, że sprawcami były grupy ekstremistyczne i fundamentalistyczne a ich rytuały były w sprzeczności z podstawowymi zasadami prawa żydowskiego.

Pierwsze recenzje książki opublikowane przez włoskich historyków były pozytywne, podkreślały rzetelne udokumentowanie badań, które uznały za przejaw „niesłychanej odwagi intelektualnej”.  

 

Pierwszy nakład książki został wykupiony w ciągu kilkunastu godzin. (…)

 

Publikacja izraelskiego uczonego wywołała zdecydowaną reakcję rabinów największych włoskich miast oraz przywódców stowarzyszeń żydowskich we Włoszech. W opublikowanym oświadczeniu uznali oni wnioski z badań historyka za błędne, negując możliwość popełniania zbrodni z pobudek rytualnych.

Na łamach prasy włoskiej i izraelskiej przetoczyła się gwałtowna krytyka książki, w której wziął udział m.in. ojciec profesora, który uznał stanowisko syna za całkowicie nieuprawnione, a wywołaną przezeń dyskusję za niebezpieczną, gdyż mogła przyczyniać się do rozbudzania antysemityzmu. Z ostrą krytyką wystąpili również profesorowie macierzystej uczelni Bar Ilan w Tel Awiwie oraz rektor, poruszony perspektywą wycofania się jej prywatnych sponsorów[1].

 

Wskutek narastającej krytyki Ariel Toaff stopniowo wycofał się z postawionych w książce tez i wstrzymał jej dodruk. Przeprosił wszystkich wzburzonych jego publikacją oraz zadeklarował przekazanie honorarium za pierwsze wydanie książki na rzecz amerykańskiej Anti-Defamation League.

 W kolejnych publikacjach zaprezentował ugruntowany pogląd, że wszelkie oskarżenia Żydów o zabójstwa rytualne są wymysłem antysemickim. (...)

Zmieniony ( 09.12.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.