Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 87 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow biomasa... arrow Energetyczne algi
Wednesday 27 May 2020 10:55:20.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Energetyczne algi Drukuj Email
Wpisał: ekonews   
12.05.2010.

Energetyczne algi

[podaję popularny artykulik, nie potrafię sprawdzić. Ale przyszłość energetyki zdecydowanie jest w tym kierunku. md]

2010-05-10 http://www.ekonews.com.pl/pl/0,265,6691,energetyczne_algi.html

Nasz problem z energią i zanieczyszczeniami mogą rozwiązać algi poprzez dostarczanie czystej energii odnawialnej w formie ciekłej, zastępując wyczerpującą się ropę.
           
Algi charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem, pozwalają też na bardzo efektywne wykorzystanie terenu – z jednostki powierzchni można uzyskać 30x więcej energii niż z biopaliw 1 czy 2 generacji. US Department of Energy oszacował, że do pokrycia obecnego zapotrzebowania USA na paliwa wystarczy uprawa glonów na biopaliwo na powierzchni zaledwie 40000 km2, czyli 0,2% terenu kraju.
Nie muszą to być wcale tereny uprawne, do ich uprawy doskonale nadają się nieużytki, a jeszcze lepiej pustynie, zapewniające algom nieskrępowany dostęp energii słonecznej.
            Do wzrostu algi potrzebują dwutlenku węgla, a pochłaniając go uwalniają tlen (ewentualnie, w środowisku bez-siarkowym – wodór). Doskonałym źródłem dwutlenku węgla może być np. działająca elektrownia konwencjonalna – po spaleniu paliwa dwutlenek węgla trafia do zbiornika z algami, gdzie służy im do wzrostu. Mogą rosnąć na zanieczyszczonej wodzie, w tym ściekach, które przy okazji oczyszczają.
            Trwają też prace nad stworzeniem za pomocą inżynierii genetycznej mikrobów nowego typu, wychwytujących dwutlenek węgla bezpośrednio z komina elektrowni i przekształcających go w gaz, który można wykorzystać do opalania kotła. Genetycy badają też możliwość stworzenia mikroorganizmów, które będą w stanie wytwarzać wodór, wykorzystując światło słoneczne w procesie fotolizy.
            Przy obecnych cenach ropy, bioprzetwarzanie ma szansę upowszechnić się, zanim jeszcze powstaną specjalnie zaprojektowane mikroorganizmy.
            Technologia jest bardzo obiecująca, wciąż jednak pozostaje na etapie instalacji prototypowych. W 2008 roku największa instalacja tego typu, wybudowana w Rio Hondo w Teksasie przez firmę PetroSun, dostarcza 100 tysięcy baryłek paliwa rocznie.
            Firma GreenFuel z Cambridge w Massachusetts w USA już dziś oferuje plantacje glonów, które przetwarzają do 40% emitowanego przez elektrownie dwutlenku węgla na surowiec do produkcji biopaliw. Firma stwierdza, że duża plantacja glonów, współpracując z elektrownią konwencjonalną o mocy 1 GW jest w stanie dostarczyć ponad 150 tysięcy ton etanolu rocznie.
            Źródło: Instytut na rzecz Ekorozwoju, www.chronmyklimat.pl, fot. sxc.hu

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.