Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 14 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra JOLA w POLSCE 15 arrow Chińskie "autostrady", ...chińskie "elektrownie jądrowe" ??
Sunday 31 May 2020 02:43:04.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Chińskie "autostrady", ...chińskie "elektrownie jądrowe" ?? Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
15.07.2017.

Chińskie „autostrady”, ...chińskie „elektrownie jądrowe” ??

Elektrownia jądrowa w Polsce? Ministerstwo Energii podpisało z Chinami porozumienie o współpracy=========================================


[Zamieszczam z mieszaniną osłupienia i obrzydzenia: Minister Energii Tchórzewski jasno deklarował, że żadnych EJ w Polsce nie będzie. Teraz - nacisk „zrównoważonego rozwoju” ze strony Morawieckiego i jego „prowadzących”?? Czy ci ludzie nie chcą, czy nie potrafią LICZYĆ??


Argumenty nt. opłacalności EJ zob. pod: Niedoszłe energetyczne El Dorado . A więcej, na papierze w mej nowej książce „O to, co najważniejsze”. Mirosław Dakowski]


http://www.pch24.pl/elektrownia-jadrowa-w-polsce--ministerstwo-energii-podpisalo-z-chinami-porozumienie-o-wspolpracy,53086,i.html#ixzz4mpGrBvR8 2017-07-14
Ministerstwo Energii poinformowało, że między polską i chińską stroną doszło do podpisania porozumienia o współpracy, polegającej na pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej. Działania resortu są kontynuacją rozmów prowadzonych na innych szczeblach. Ministerstwo zapowiada, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy 1000 MW.


W Pekinie doszło do spotkania wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego oraz jego chińskiego odpowiednika Li Fanronga, którzy rozmawiali na temat współpracy w ramach rozwoju technologii energii atomowej. Jak informuje resort, spotkanie zostało zwieńczone wzajemnym porozumieniem o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystywania energii jądrowej. Ministerstwo Energii podkreśla, że Chiny obecnie eksploatują 36 reaktorów jądrowych i budują 20 kolejnych.


Rozmowy w Pekinie mogą w przyszłości prowadzić do porozumienia, na mocy którego powstanie elektrownia jądrowa w Polsce. Resort zapowiedział, że jest w trakcie przygotowywania programu budowy elektrowni o mocy 1000 MW.


Pierwszy blok jądrowy w Chinach został uruchomiony w 1991 r. a najnowszy w styczniu tego roku. Tylko trzy reaktory jądrowe zostały oddane do użytkowania w latach 90. XX wieku. Pozostałe 33 uruchomiono po 2000 r. Władze w Pekinie do 2021 r. zamierzają trzykrotnie zwiększyć moc zainstalowaną w elektrowniach jądrowych do 58 GWe osiągając 150 GWe mocy zainstalowanej do 2030 r.” – czytamy w komunikacie ministerstwa.


Resort energii podkreśla znaczenie elektrowni atomowych dla gospodarki Chin. Zwraca uwagę, że Pekin eksploatuje obecnie 36 elektrowni, a kolejne 20 powstanie w najbliższym czasie. „W dalszej perspektywie Chiny zamierzają zostać światowym dostawcą technologii jądrowych. Obecnie chińskie koncerny zaangażowane są w budowę elektrowni jądrowych w Pakistanie. Chiny zawarły umowy dotyczące realizacji projektów jądrowych w Argentynie, Rumunii i Wielkiej Brytanii” – podaje ME.

 Źródło: me.gov.pl, wprost.pl

WMa

Zmieniony ( 15.07.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.