Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 39 gości
S T A R T arrow Podśmiewajki (zanęta...) arrow podśmie.. wajki arrow Przepowiadanie
Monday 13 July 2020 06:47:25.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Przepowiadanie Drukuj Email
Wpisał: Marysia   
29.12.2018.

Przepowiadanie

https://prawy.pl/100470-kup-sobie-jasnowidza/

[----]

Przepowiadanie przeszłości pełniło czasem dość dziwną, można rzecz ratunkową rolę. Z takim przypadkiem zetknęłam się we wsi pod Sandomierzem. Żyjąca tu pani Maria opowiedziała mi swą niezwykłą historię.

U kresu wojny, po trwających od VII. 1944 do I. 1945 walkach o przyczółek baranowsko - sandomierski tych miejscowych, co ocaleli, czekała ogromna bieda. Doskwierał głód. Szukające czegokolwiek do jedzenia dzieciaki szybko spostrzegły, że żołnierze rosyjscy żywią się tuszonką z konserw, dla głodnych wręcz cudownie pachnącą. Jak dorwać się do tych smakołyków? Dwunastoletnia wówczas Marysia wpadła na pomysł. Wygrzebała stare karty, którymi przed wojną grali w oczko wuj i ojciec – i postanowiła zostać… wróżką. Nie miała pojęcia jak się to robi, ale głód dodał odwagi. Poszła z kartami do żołnierzy mówiąc, że umie zobaczyć w nich co będzie. Chętnych nie brakowało, każdy chciał wiedzieć, czy przeżyje wojnę. I każdemu to obiecała. Zapłatą za wróżby było jedzenie, tuszonka albo chleb. Wkrótce mogła tym wyżywić nie tylko rodzinę ale i sąsiadów; dzięki temu mogli jakoś opędzić głód. Jeszcze wiele lat po wojnie ludzie pamiętali Marysi tamto karciane zdobywanie żywności dla całej wsi.

Zmieniony ( 29.12.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.