Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 12 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow Demografia 19 arrow Dzietność w Chinach - a w Polsce: KLĘSKI.
Wednesday 25 November 2020 03:13:04.31.
migawki
 

27/28.11.2020 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

-------------------

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

                                                                         Przeoraty i kaplice Bractwa Świętego Piusa X w Polsce

                                                                         ==================

Koniecznie: Godzinnik czyśćcowy

 
W Y S Z U K I W A R K A
Dzietność w Chinach - a w Polsce: KLĘSKI. Drukuj Email
Wpisał: W Chinach: Demografia +   
24.01.2019.

Dzietność w Chinach - a w Polsce: KLĘSKI.

Chińczycy mają taki sam problem co Polska. Po raz pierwszy od 70 lat

https://nczas.com/2019/01/24/chinczycy-maja-taki-sam-problem-jak-polska-po-raz-pierwszy-od-70-lat/W Chinach urodziło się 15,23 mln dzieci, czyli o ok. 2 mln mniej niż rok wcześniej. Zniesienie prawa do posiadania jednego dziecka na niewiele pomogło Chinom. Zaraz po zniesieniu tego zakazu przybyło trochę dzieci, ale wkrótce trend wrócił do normy. To wielki cios dla Państwa Środka.

Pod tym względem Chiny przypominają Polskę, gdzie wprowadzenie programu 500+ też zaowocowało krótkotrwałym zwiększeniem liczby urodzonych dzieci.

W ubiegłym roku w Chinach urodziło się już najmniej dzieci od 1961 r., a współczynnik urodzeń był najniższy w całej historii Chińskiej Republiki Ludowej, liczącej już 70 lat.

Współczynnik dzietności, czyli liczba urodzeń na 1000 mieszkańców, spadł do najniższego poziomu od 1949 r., czyli od utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej. W 2018 r. spadł do zaledwie 10,94 wobec 12,43 przed rokiem, czyli niewiele więcej niż w Polsce (10,5).

W Chinach prowadzona przez 40 lat polityka posiadania jednego dziecka spowodowała, że już z wieku rodzicielskiego wyszły pokolenia wielodzietne, a dominują, i będą jeszcze przez co najmniej 30-35 lat dominowały, pokolenia jedynaków, których jest oczywiście mniej i przez to oni mają mniej dzieci.

Drugim powodem jest to, że polityka jednego dziecka spowodowała powstanie nierównowagi płciowej. Rodzice chcieli mieć przede wszystkim syna, więc jeśli badania wykazywały, że urodzi się dziewczynka, to dokonywali często aborcji. W efekcie jest o wiele mniej kobiet niż mężczyzn.[wg ocen demografów – o ponad 70 milionów. MD]

Trzecią sprawą jest bogacenie się chińskiego społeczeństwa, awans cywilizacyjny i wygoda, co naturalnie sprzyja chęci używania życia, a nie zwiększeniu ilości potomstwa.

W dodatku musieliby ponosić bardzo wysokie koszty utrzymania i wykształcenia dziecka, m.in. edukacji czy opieki zdrowotnej, które w dużej mierze muszą być pokrywane ze środków prywatnych, a dodatkowo muszą ponosić koszty utrzymania dziadków i rodziców, ponieważ system zabezpieczenia społecznego jest w powijakach.

Chiny w tej chwili mają ok. 40 mln ludzi więcej niż Indie (1.395 mln do 1.358). Przewiduje się, że pod względem wielkości populacji Indie przegonią Chiny do 2025 r.

Źródło: Bankier.pl

=================

 

mail:

A więc mimo prowadzonej przez 40 lat polityki posiadania jednego dziecka, współczynnik dzietności w Chinach (10,94 ) jest większy niż w Polsce (10,5) mimo, że w Polsce podobnej polityki (oficjalnie) nie było.

Zmieniony ( 24.01.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.