Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 35 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow kolaps arrow NIK alarmuje: "Grozi nam potężna katastrofa": Bojowe środki trujące w Bałtyku.
Saturday 19 September 2020 01:38:41.30.
migawki
 

Szambelan Trzaskowski i jego doradca rzyciowy - Rabiej. A co z pontonowym bypassem?? Nie mogę znaleźć informacji, czy „Trzaskowianka” nadal delektuje ryby i ludzi??

 
W Y S Z U K I W A R K A
NIK alarmuje: "Grozi nam potężna katastrofa": Bojowe środki trujące w Bałtyku. Drukuj Email
Wpisał: Najwyższa Izba Kontroli   
19.12.2019.

NIK alarmuje: "Grozi nam potężna katastrofa": Bojowe środki trujące w Bałtyku.

https://www.magnapolonia.org/nik-alarmuje-grozi-nam-potezna-katastrofa/

Grozi nam potężna katastrofa ekologiczna swym zasięgiem obejmująca cały polski Bałtyk, która na co najmniej 100 lat może całkowicie zniszczyć życie w morzu. Jak dowiedział się reporter RMF FM, pismo z takim ostrzeżeniem podpisane przez prezesa NIK Mariana Banasia trafiło do kancelarii premiera.

Katastrofa przed którą ostrzega Najwyższa Izba Kontroli może – zdaniem Izby – doprowadzić do całkowitego zniszczenia życia w morzu na najbliższe 100 lat.

Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, iż zagrożenie stanowią tzw. bojowe środki trujące, a więc toksyczne chemikalia głównie z czasów II wojny światowej, które wciąż są w wodach Bałtyku. [alarmowaliśmy o tym oraz ofiarach – od 30 lat… np. Ogromne pokłady gazów trujących, głównie sowieckich i rosyjskich, w Bałtyku. Mirosław Dakowski]

Wśród zagrożeń są także wraki statków i okrętów, w których wciąż znajdują się zbiorniki wypełnione paliwem. Zdaniem kontrolerów, są ich w morzu setki.

Jako najgroźniejsze – z tych o których wiadomo – wymienia się statek Stuttgart w Zatoce Puckiej i Franken w Zatoce Gdańskiej. Ogromne niebezpieczeństwo stanowi również składowisko broni chemicznej na dnie Głębi Gdańskiej. Zajmuje ono powierzchnię ponad kilometra kwadratowego. Zdaniem NIK, uwolnienie zaledwie jednej szóstej tych chemikaliów zabije Bałtyk na ponad wiek.

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje na całkowitą bezczynność rządu w tej sprawie i instytucji mających dbać o bezpieczeństwo ekologiczne.

NIK twierdzi, że nie tylko nie ma mowy o likwidacji zagrożeń związanych z rdzewiejącymi pojemnikami z bronią chemiczną czy wrakami z paliwem, ale wymienione instytucje nie podejmują nawet prób monitoringu tych zagrożeń albo robią to bardzo opieszale” – czytamy na rmf23.pl.

Zmieniony ( 19.12.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.