Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 70 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow Podatki to "nasze zbawienie" arrow Jakim cudem rachunki za śmieci są w Polsce wyższe niż w Niemczech i Czechach?
Thursday 03 December 2020 23:59:59.31.
migawki
 

12.12.2020 Dzień wielkiej modlitw różańcowej za Polskę – procesje różańcowe w naszych parafiach.

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Jakim cudem rachunki za śmieci są w Polsce wyższe niż w Niemczech i Czechach? Drukuj Email
Wpisał: Władcy Śmieci   
08.01.2020.

 

 

Jakim cudem rachunki za śmieci są w Polsce wyższe niż w Niemczech?

- Przecież to my mamy czterokrotnie niższe pensje.

https://wiadomosci.wp.pl/jakim-cudem-rachunki-za-smieci-sa-w-polsce-wyzsze-niz-w-niemczech-mamy-fakture-6463692329195649a


Czteroosobowa rodzina z Drezna w Niemczech płaci za wywóz śmieci 54 zł miesięcznie. W odległym o 270 km Wrocławiu Kowalscy w 2020 roku będą płacić 88 zł miesięcznie za taką samą usługę. - Polacy to chyba znacznie bogatsi ludzie, skoro godzą się na takie ceny - kpi Bernhard Skiba, ekspert rynku odpadów.


Rachunek z Drezna (na zdjęciu w oryginale, 38-54 zł) jest niższy niż koszt wywozu śmieci w Warszawie (94 zł), Poznaniu (64 zł), Łodzi (96 zł) i wielu innych dużych miastach. Porównanie oparliśmy na przykładzie czteroosobowej rodziny zamieszkałej w domu jednorodzinnym.

Niedawno pisaliśmy, że w Czechach po dostosowaniu przepisów do wymogów UE też są podwyżki. Mieszkańcy Pragi płacą jednak znacznie mniej niż wynoszą stawki za śmieci w Warszawie.

Według Bernharda Skiby nie ma lepszego dowodu na upadek i dezorganizację polskiego systemu gospodarowania śmieciami. Porównanie stawek z Niemiec pokazuje rażące dysproporcje wobec Polaków.

- Przecież to my mamy czterokrotnie niższe pensje. Zarazem jesteśmy w tej samej UE, gdzie obowiązują podobne przepisy. Dlaczego wmawia się nam, że rachunki muszą rosnąć? - komentuje Bernhard Skiba. Jako fachowiec branży śmieciowej, był przed latry doradcą kilku samorządów. Potem przygotował analizę systemów gospodarowania śmieciami w kilku krajach.

- W Dreźnie dodatkowo motywuje się mieszkańców, żeby nie tylko segregowali, ale przede wszystkim minimalizowali produkcję odpadów. Odzyskuje się plastik, szkło i papier. Zysk spółki prywatno-samorządowej nie wpada komuś do kieszeni, ale jest inwestowany w ulepszenie miejskiego systemu gospodarowania odpadami - opowiada rozmówca WP. - Nasi urzędnicy chcieli koniecznie stworzyć polski system śmieciowy, za który obecnie płacimy horrendalne ceny – podsumowuje.

Przyjrzyjmy się rachunkowi z Drezna. Niemiecka rodzina płaci 4 euro miesięcznie "śmieciowego abonamentu" (Grundbetrag). Odbiór posegregowanych odpadów (papier, plastik, szkło, metal) wliczony jest właśnie do tej części rachunku. Druga pozycja rachunku dotyczy odbioru pozostałych odpadów np. resztki z kuchni. Rodzina zapełnia dwa 80-litrowe worki miesięcznie.

To nie koniec porównań. O ile rodzina z Drezna zapełniałaby tylko jeden worek odpadów niesegregowanych to ich miesięczny rachunek spadnie do równowartości zaledwie 38 złotych.

Takie rzeczy tylko w Polsce

Podstawowa różnica pomiędzy krajami to sposób naliczania opłaty za śmieci. Polscy samorządowcy uparli się na dziwaczne kombinacje. Rachunek uzależniany jest od metrów kwadratowych domów i mieszkań albo liczony jest "na głowę" lokatora. W niektórych gminach opłata jest powiązana ze zużyciem wody.

Tymczasem w Dreźnie i Pradze liczy się liczba i pojemność worków wyrzucanych na śmietnik. Według zasady: śmiecisz, to płać.

- Łudziłem się, że Polska jako jeden z ostatnich krajów, który wdrażał zapisy dyrektywy unijnej, wybierze z doświadczeń innych krajów najlepsze praktyki. Tam za optymalizację procesu odpowiadają fachowcy, a nie politycy - komentuje dalej Bernhard Skiba.

===========================

mail: 

Na spotkaniu przedwyborczym w jednej z podwarszawskich gmin, radny opowiadał:
 
"Przedstawiciel firmy śmieciowej mówił, że wywożenie niesortowanych śmieci byłoby dużo tańsze, ale to niezgodne z przepisami unijnymi, więc nie mamy wyboru".

Zmieniony ( 08.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.