Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 16 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Męczennicy arrow Rocznica śmierci Męczenników Sandomierskich.760 lat temu Sandomierz został starty z pow. ziemi.
Friday 28 February 2020 05:51:51.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Rocznica śmierci Męczenników Sandomierskich.760 lat temu Sandomierz został starty z pow. ziemi. Drukuj Email
Wpisał: Andrzej Sarwa   
04.02.2020.

760 lat temu Sandomierz został praktycznie starty z powierzchni ziemi

Rocznica śmierci Męczenników Sandomierskich.


Andrzej Sarwa

2 lutego 2020 r. przypadła 760 rocznica najazdu Tatarów na Sandomierz i śmierci Męczenników Sandomierskich. 

2 lutego 1260 roku męczeńską śmierć – według tradycji – poniósł przeor klasztoru Sadok jego współbracia w liczbie 48 oraz liczni Sandomierzanie, którzy schronili się w kościele. Od tamtych wydarzeń kościół stał się miejscem kultu zamordowanych braci dominikanów.

Ślady męczeństwa sprzed prawie 800 lat są obecne w kościele św. Jakuba w Sandomierzu. Najważniejsze jest jednak, zdaniem dominikanów, nabożeństwo przez wstawiennictwo sandomierskich dominikanów. 

Jak podkreśla ojciec Tytus Piłat, wydarzenie z 1260 roku było rzezią sandomierzan.

O wydarzeniach tych wspomina w swoich dziełach Jan Długosz. W swojej „Liber beneficiorum” Długosz pisze o męczeństwie dominikanów sandomierskich, wzmiankując, że zginęli śpiewając pieśń „Salve Regina”. Żyjący na przełomie XVI i XVII wieku dominikański historyk i teolog, Abraham Bzowski w dziele „Propago Divi Hyacinthi” opisał cudowne zapowiedzi śmierci, przemowę przeora do braci i schowanego na chórze zakonnika.

Przykre, że w związku z "okrągłą" rocznicą nikt nie pomyślał, aby ją nagłośnić, błogosławionych Męczenników uczciyć, bo przecie to nasze korzenie i wciąż dla nas aktualny wzór.

To po pierwsze, a po drugie 760 lat temu Sandomierz został praktycznie starty z powierzchni ziemi i na nowo odbudowano miasto już na innym wzgórzu. Chyba nawet Szwedzi tak Sandomierza nie zniszczyli, jak wtedy Tatarzy.

Ale o tej rocznicy nikt dziś już nie chciał pamiętać, ani władze duchowne, ani świeckie...

To, że wspomnienie bł. Sadoka i 48 Braci Męczenników zostało przeniesione z 2 lutego na 2 czerwca nie nie powinno zwolnić z uczczenia ich w sam dzień męczeństwa w równe 760 lat po tym wydarzeniu. 

A jeszcze smutniejsze jest to, że do dziś bł. Męczennicy nie doczekali się upamiętnienia choćby w nadaniu ich imienia którejś z bezimiennych uliczek Starego Miasta w Sandomierzu... i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić…

===================

https://andrzej-sarwa.blogspot.com/2018/08/sowo-o-bogosawionym-sadoku-przorze-i.html

Zmieniony ( 04.02.2020. )
 
następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.