Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 11 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow HISTORIE ponure, których skutki się wloką. arrow Jak pomyślałem, czego mogą jeszcze zakazać, postanowiłem nie milczeć przy norkach. "Norka Overtona"
Wednesday 20 January 2021 05:31:46.31.
migawki
 

My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a przecież to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

To całe aj-waj o szczepieniach celebrytów celowe: By ludziki poczuły zazdrość i zaczęły się pchać do szczepień.

Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił.

Yes! Yes! Yes! Polska ma pierwszą kobietę GMO! POLSKA WIELKI PROJEKT rozpoczęty!  

Była "pomroczność jasna", teraz jest "dobrowolność obowiązkowa"

Skuteczność penicyliny nie została udowodniona w kontrolowanych badaniach klinicznych, lecz w praktycznym jej stosowaniu w leczeniu rannych żołnierzy podczas II wojny światowej.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Jak pomyślałem, czego mogą jeszcze zakazać, postanowiłem nie milczeć przy norkach. "Norka Overtona" Drukuj Email
Wpisał: Prof. Robert Gwiazdowski   
10.09.2020.

Jak pomyślałem, czego mogą jeszcze zakazać, postanowiłem nie milczeć przy norkach.

Norka Overtona” .

https://nczas.com/2020/09/10/prof-gwiazdowski-jak-pomyslalem-czego-moga-jeszcze-zakazac-postanowilem-nie-milczec-przy-norkach/

Prof. Robert Gwiazdowski w swym najnowszym felietonie na łamach „Rzeczpospolitej” pisze o zakazie hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

Jak pomyślałem, czego mogą jeszcze zakazać, to postanowiłem nie milczeć przy norkach – pisze.

W felietonie zatytułowanym „Norka Overtona” prof. Gwiazdowski przypomina zasadę nazwaną oknem Overtona. Overton opisywał procesy zmiany postrzegania pewnych działań czy idei przez społeczeństwo. Idee radykalne stawały się akceptowalne, by docelowo stać się legalnymi.

Zdaniem profesora obecnie mamy do czynienia z procesem odwrotnym, kiedy to „okno zaczyna się uchylać w drugą stronę – w kierunku wprowadzenia zakazu dla idei, które kiedyś były legalne”.

Jak pisał Konfucjusz, „gdy słowa tracą swe znaczenie, ludzie tracą wolność”. I tracą – pisze prof. Gwiazdowski i wskazuje tu na cenzurę w sztuce, jak wiersza Juliana Tuwima, którego nazwy nie wolno wymieniać, czy jeszcze bardziej absurdalne zmiany nazw produktów spożywczych.

Po pewnych słowach, przed którymi okno Overtona zamknięto, pojawiają się nowe zakazy. Nie wolno będzie hodować norek – kontynuuje. I dodaje dalej, że logicznym następstwem byłby zakaz hodowli np. świń na mięso.

(…) przypomniałem sobie, co pisał Martin Niemöller, i zrobiłem małą parafrazę: Kiedy zakazali hodowli norek, milczałem, nie nosiłem futra. Kiedy zakazali hodowli świń, milczałem, nie jadłem wieprzowiny… Ale jak pomyślałem, czego mogą jeszcze zakazać, to postanowiłem nie milczeć przy norkach – pisze prof. Gwiazdowski.

Autor wskazuje także na kolejne przykłady, które pociąga myślenie w tych kategoriach. Wymienia m.in. postulaty, by zabronić jedzenia mięsa czy spożywania mleka. W trosce o „dobro ludzi” postuluje się też zakaz cukru, co na razie przybrało postać wysokiego opodatkowania.

Na razie opodatkowano napoje słodzone. Podobnie jak napoje powstające w drodze destylacji lub fermentacji z innych niż burak produktów naturalnych. Kolejnym krokiem będzie prohibicja? – pyta profesor. Jak zauważa wpływy z akcyzy są jednak zbyt silnym bodźcem, by zakazywać alkoholu.

Dlaczego rząd nie wprowadzi prohibicji na cukier? Bo wyborcy lubią cukierki. Dopóki więc co cztery lata odbywa się jeszcze plebiscyt na tego, kto ma wprowadzać kolejne ograniczenia, wszystkiego nie można zabronić. Do czasu – jak pisał Friedrich Hayek w „Drodze do zniewolenia”.

Jesteśmy na tej drodze – podsumowuje na łamach „Rzeczpospolitej” prof. Gwiazdowski.Zmieniony ( 10.09.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.