Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 118 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Jesień morderców [2021] arrow Karetka pogotowia nie przyjedzie na czas, bo system zawalono.
Friday 22 October 2021 17:00:41.35.
migawki
"Tajemnica stanu": Jaki procent pojedynczo zaszczepionych przyjęło drugą szprycę.
 
W Y S Z U K I W A R K A
Karetka pogotowia nie przyjedzie na czas, bo system zawalono. Drukuj Email
Wpisał: zycie kalisza   
11.10.2021.

 

 

Karetka pogotowia nie przyjedzie na czas, bo system zawalono.

Portal zyciekalisza.pl 11/10/2021 https://zyciekalisza.pl/artykul/karetka-pogotowia-nie/1228674


Już pierwszego dnia po publikacji artykułu o zlikwidowaniu dobrej, może nawet najlepszej w kraju i w pełni obsadzonej kadrowo dyspozytorni medycznej w Koninie, a zostawieniu gorszej, tej nieobsadzonej kadrowo w Poznaniu, czytelnik poinformował nas, że na samo połączenie z dyspozytorem medycznym czekał około 10 minut 

Dawniej kiedy po karetkę pogotowia dzwoniło się lokalnie, do Kalisza pod nr 999, średni czas dotarcia na miejsce zdarzenia wynosił od 4 do 7 minut. Czas ten był rygorystycznie obliczany i raportowany przez przełożonych. Dzisiaj, ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym dopuszcza dla takich miejscowości jak Kalisz maksymalnie 20 minut.

 Jednak jeden ze zwolnionych właśnie ratowników medycznych z Konina, proszący o anonimowość powiedział, że nie spotkał się z tym, by obecnie kogoś interesowała jakaś mediana, średnia czy  maksymalny  czas dotarcia karetki. A przecież to jest  sedno sytemu.  Przecież tu chodzi o życie ludzkie.

Zresztą, co tu przejmować się medianą jeśli lawinowo upadają inne ważne zasady ratownictwa medycznego. Parę dni temu ktoś wymusił na niedoświadczonym dyspozytorze, gdzieś z Polski,  by posłał kaliską karetkę w głęboki powiat do skręconej od rana kostki. Inną kaliską karetkę wysłano pomyłkowo do akcji w Poznaniu. Albo do jednego przypadku wysłano dwie różne karetki.  

A przecież karetki miały ratować życie.

Gdy "człowiek się zatrzyma" mówiąc w żargonie ratowników, to w  ciągu kilku, kilkunastu minut można go jeszcze odratować, pod warunkiem, że dotrze do niego karetka z doświadczonym zespołem. Niedoświadczony członek rodziny, choćby miał wiedzę, to i tak  nie jest w stanie dłużej niż parę minut uciskać klatki piersiowej na 6 cm z częstotliwością 120 uderzeń na minutę. Chodzi o jak najszybsze ponowne natlenienie mózgu. Jeśli jednak  karetka z zespołem ratowników dotrze dopiero po kilkudziesięciu minutach, to potrzebujący pomocy zdąży "dobrze umrzeć" i jeszcze ostygnąć. 

 - Coś niedobrego, wręcz tragicznego dzieje się nie tylko w naszym Województwie Wielkopolskim, ale  w całym systemie ratownictwa medycznego. Wnioskuje to stąd, że w ostatnich miesiącach musieliśmy w Koninie coraz częściej odbierać telefony w  zastępstwie  innych dyspozytorni medycznych z terenu całego kraju.

Po częstym zastępstwie zauważył również, że problem braku kadr nie dotyczy wyłącznie Poznania, ale staje się coraz powszechniejszą plagą w całej Polsce - poinformował redakcję jeden z byłych dyspozytorów medycznych z Konina

Zastępcze odbieranie telefonów o wezwanie karetki w innych regionach Polski powinno być wyjątkowe, wyłącznie awaryjne, np. z powodu, że gdzieś padł system, tymczasem te zastępstwa stały się normą, najczęściej z powodu braku kadr. 

Jak twierdzą zwolnieni ratownicy, w Poznaniu, który teraz ma obsługiwać całe nasze województwo, a więc również Kalisz, powinno być 17 dyspozytorów na jednej zmianie, a jest zaledwie kilku. 

Dlaczego zatem w tak kluczowym momencie, grożącego kolapsu systemu i to jeszcze przed nadchodzącą ponoć kolejną falą covida zlikwidowano prawdopodobnie jedną z najlepszych w kraju, w pełni obsadzoną kadrowo  dyspozytornię medyczną, a zostawiono tę nieobsadzona kadrowo w Poznaniu? 

Nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi na to pytanie od Wojewody Wielkopolskiego zatem to samo pytanie teraz kierujemy do Ministerstwa Zdrowia pełniącego rolę nadzorczą.

Poprzedni artykuł o bezsensownej likwidacji dyspozytorni w Koninie jest tutaj.

 A.W.Zmieniony ( 11.10.2021. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.