Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 67 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Smoleńsk 2011 arrow "Ludobójstwo w Katyniu" wycięte. Rosjanie podmienili tablicę.
Friday 21 February 2020 10:28:00.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
"Ludobójstwo w Katyniu" wycięte. Rosjanie podmienili tablicę. Drukuj Email
Wpisał: jsat,pap,tvn24   
09.04.2011.

"Ludobójstwo w Katyniu" wycięte. Rosjanie podmienili tablicę.

[zdarli też KRZYŻ, co widać na zdjęciach. Ale w meRdiach o tym cisza...md][

jsat,pap,tvn24 09-04-2011

Rosjanie podmienili tablicę powieszoną po katastrofie prezydenckiego tupolewa 10 kwietnia 2010 r. Nikt nie uzgodnił tej zmiany ze stroną polską. - O zamianie dowiedzieliśmy się rano - mówi rzecznik MSZ

"Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70 rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w lesie katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych oficerach Wojska Polskiego w 1940 roku" – tak brzmiał tekst na tablicy, która została powieszona na obelisku w miejscu katastrofy smoleńskiej.

Tablica została podmieniona przez Rosjan tej nocy. Na nowej tablicy brak informacji o tym, że polska delegacja leciała do Smoleńska by uczcić 70. rocznicę mordu katyńskiego.

"Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem" - taka treść jest teraz zamieszczona na tablicy.

Bo była tylko po polsku

- Zabranie tej tablicy jest skandalem. Skandalem dyplomatycznym - powiedziała Zuzanna Kurtyka, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Januszu Kurtyce. - To forma upokorzenia Polaków - dodała.

- O tej zamianie dowiedzieliśmy się dzisiaj rano - mówi rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował, że zmiana została dostrzeżona przez polskich dyplomatów dziś rano. - Urzędnicy MSZ obecni w Smoleńsku mieli dokonać obchodu i sprawdzenia czy wszystko jest należycie przygotowane do uroczystości i wówczas zauważyli zamianę tablicy - mówił. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych natychmiast skontaktowało się z MSZ Rosji, zwracając się o wyjaśnienia.

Rosjanie tłumaczyli, że tablicę wymieniono z dwóch powodów: dlatego, że poprzednia została tam postawiona bez jakiejkolwiek konsultacji z władzami i potrzebnych zgód, po drugie - była wyłącznie w języku polskim. Fundatorem starej tablicy było stowarzyszenie rodzin Katyń 2010.

Rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow powiedział, że wymiana tablic na kamieniu upamiętniającym katastrofę smoleńską była decyzją władz obwodowych, a poprzednia tablica zostanie przekazana do muzeum Memoriału Katyńskiego.

- MSZ zaprosiło ambasadora Rosji na rozmowy o zamianie tablicy - poinformował  Marcin Bosacki.

Jak mówił rzecznik MSZ, ministerstwo jest w trudnej sytuacji jeśli chodzi o tablicę, bo choć emocjonalnie solidaryzuje się z rodzinami ofiar, to formalnie tablica nie była konsultowana z władzami polskimi i władzami Rosji, dlatego resort spraw zagranicznych nie może wystosować oficjalnej noty protestacyjnej.

Prezydenci porozmawiają o pomniku  [----] md

Według informatora w Kancelarii Prezydenta, w poniedziałek prezydenci Polski i Rosji ogłoszą międzynarodowy konkurs na pomnik upamiętniający katastrofę.

rp.pl

==============

"Spokój, wstrzemięźliwości i godnościowe podejście zalecamy" - podkreślił Nowak. [to jakiś urzędnik "od władzy" md]

 

Zmieniony ( 09.04.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.