Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 79 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow "Starsi bracia" ?? arrow Żydzi apelują do Obamy o naciski na polski rząd
Wednesday 26 February 2020 20:44:00.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Żydzi apelują do Obamy o naciski na polski rząd Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
26.05.2011.

Żydzi apelują do Obamy o naciski na polski rząd

[jacy Żydzi, co za Żydzi?? To organizacje handlujące pamięcią o holokauście. Może goje oddadzą swój gaz łupkowy w arendę wieczystą?  Por: Przed wizytą Drogiego Gościa     MD]

 

PAP http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zydzi-apeluja-do-obamy-o-naciski-na-polski-rzad,1,4363862,wiadomosc.html

Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) wezwała prezydenta USA Baracka Obamę, by w czasie wizyty w Warszawie wywierał na polski rząd presję w kierunku załatwienia sprawy rekompensat za zrabowane w Polsce prywatne majątki żydowskie.

- Kiedy prezydent Obama spotka się w tym tygodniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, restytucja zrabowanej własności prywatnej powinna być w programie rozmów - stwierdza oświadczenie WJRO

- Kraj, który nie odniósł się odpowiednio do swej przeszłości, nie jest w pełni wolny, aby podążać w przyszłość. Prosimy prezydenta Obamę, aby podniósł ten problem fundamentalnej sprawiedliwości na spotkaniu z polskim rządem. Skradzione majątki muszą być zwrócone. Wzywamy premiera Tuska, aby wznowił proces legislacyjny na rzecz restytucji, jak obiecywał - oświadczył dyrektor generalny WJRO David Peleg.

Tusk poinformował niedawno, że prace nad ustawą o reprywatyzacji, która ma zapewnić także nieżydowskim właścicielom rekompensaty za mienie zrabowane przez III Rzeszę i skonfiskowane przez rząd PRL, zostały wstrzymane ze względu na trudną sytuację budżetową państwa.

WJRO nie przyjmuje tego argumentu i podkreśla, że "Polska pozostaje jedynym większym krajem dawnego bloku sowieckiego, który po dwóch dekadach od upadku komunizmu nie ma prawa zapewniającego restytucję mienia albo rekompensaty za prywatne majątki zrabowane w czasie holokaustu"

Swoim apelem do Obamy WJRO dołączył do podobnego apelu, skierowanego w zeszłym tygodniu do prezydenta przez Komisję Helsińską przy Kongresie USA.

Jej dwaj współprzewodniczący - republikański kongresman Christopher H. Smith i demokratyczny senator Benjamin L. Cardin - wezwali Obamę w liście, aby poruszył sprawę restytucji na spotkaniu z polskimi przywódcami w Warszawie.

- Chociaż od upadku komunizmu minęły ponad dwa dziesięciolecia, ofiary nazistowskich prześladowań i zbrodni komunistycznych wciąż nie otrzymały choćby małego zadośćuczynienia za kradzież ich własności. (...) W swej istocie, nie jest to kwestia finansów, lecz sprawiedliwości - napisali obaj parlamentarzyści.

W apelu do Obamy podkreślili, że cenią sobie historyczne więzi łączące USA z Polską, ale uważają, że niezałatwienie przez Polskę sprawy restytucji "osłabia nasze ważne dwustronne stosunki".

- Prosimy pana o wywarcie presji na polski rząd, aby poczynił znaczący postęp w rozwiązaniu tego od dawna trwającego i bolesnego problemu - kończą swój list do prezydenta USA Cardin i Smith.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.