Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 137 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow poszanowanie arrow Wybierz światło do domu
Wednesday 08 April 2020 19:51:35.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?

Laudetur Iesus Christus!  Uderzą w Wielki Czwartek, bo zauważyli, że nie ma oporu:  Ani MODLITWY.

Konieczne egzorcyzmy, bo to ewidentnie sprawa Złego. Jeden biskup je dziś [Wielka Środa] odprawia w intencji otrzeźwienia rządu i parlamentu. Parę sekretariatów kurii metropolitalnych  ma wyłączone telefony z powodu wirusa [!!!] W innych – nie odbierają telefonów. Módlmy się. 

 
W Y S Z U K I W A R K A
Wybierz światło do domu Drukuj Email
Wpisał: ekonews   
20.08.2011.

Wybierz światło do domu
2011-08-17

...świetlówki oraz diody LED. [mylące jest nazywanie ich „żarówkami”, bo „żaru” w nich nie ma... MD]

 

http://www.ekonews.com.pl/pl/201,310,9099,wybierz_zielone_swiatlo_do_domu.html

Wybór żarówki energooszczędnej to wbrew pozorom niełatwe zadanie. W gąszczu zawiłych terminów i oznaczeń nietrudno stracić orientację. Wystarczy jednak znać kilka podstawowych faktów, by dokonać świadomego i trafnego wyboru. Pozwoli nam to na zmniejszenie wydatków na energię elektryczną w naszym domu.

Choć ilość modeli dostępnych w sklepach może przyprawić o zawrót głowy, to żarówki energooszczędne można podzielić na dwie podstawowe grupy - świetlówki oraz diody LED. [Mylące jest nazywanie ich „żarówkami”, bo „żaru” w nich nie ma... MD] Wyróżnienie tych dwóch kategorii, to pierwszy krok w poszukiwaniach odpowiedniego modelu. Znając już zalety i wady obydwu grup, wystarczy określić moc oraz przedział, w jakim powinna mieścić się cena żarówki, a następnie wybrać model spełniający te kryteria.

Świetlówka, a może żarówka LED?

Klasyczne żarówki energooszczędne są na rynku już od bardzo dawna i często można je spotkać w mieszkaniach oraz biurach. Nowością są żarówki LED. Zastosowana w nich dioda elektroluminescencyjna nie jest, co prawda wynalazkiem nowym, bo po raz pierwszy pojawiła się już w latach 20-tych ubiegłego wieku, jednak jej wczesne wersje nie dawały wystarczających ilości światła. Kolejnym problemem były kolory diod. Przez bardzo długi czas wytwarzano modele emitujące jedynie trzy podstawowe barwy: czerwoną, zieloną i żółtą. Dopiero całkiem niedawno naukowcom udało się uzyskać odcień biały i niebieski. To stworzyło warunki do budowy nowej generacji żarówek.

fot. Portal PrasowyEnergooszczędna świetlówka kompaktowa

Taka żarówka jest obecnie najpopularniejszym energooszczędnym źródłem światła. - Jej stosunkowo niski koszt powoduje, że znajduje zastosowanie w zdecydowanej większości pomieszczeń. Modele, których jasność świecenia odpowiada zwykłej żarówce 100-watowej, zużywają 20 - 30 watów energii elektrycznej – tłumaczy Iwona Szulik z Elneo.pl. Tak duża różnica pozwala znacznie zredukować rachunki za energię elektryczną. Zaletą takiej konstrukcji świetlówki jest jej dużo dłuższa bezawaryjna praca. Niestety, ta technologia ma też swoje wady. Największa z nich to duży pobór prądu podczas włączania. W tym czasie żarówka pobiera energię odpowiadającą 5 minutom jej normalnego świecenia. Dlatego lepiej nie gasić jej, jeśli opuszczamy pokój tylko na chwilę. Przy częstym włączaniu i wyłączaniu żywotność takich żarówek znacząco się skraca, a z czasem zmianie ulega także barwa emitowanego światła.

Diody LED

Elementy półprzewodnikowe zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Latarki LED oraz lampy samochodowe wykonane w tej technologii stają się coraz powszechniejsze. Nie bez znaczenia jest też ich mały rozmiar, który pozwala zamontować je praktycznie wszędzie. Dużym powodzeniem cieszą się świecące listwy i węże, które można ukryć w zakamarkach mebli. Ich modułowa budowa pozwala na dowolne kształtowanie i idealne dopasowanie do miejsc montażu. Coraz popularniejsze są też żarówki zbudowane na bazie diod LED. Posiadają one takie same gwinty, jak zwykłe źródła światła, dzięki czemu ich montaż nie musi wiązać się z wymianą posiadanych już lamp. Wyglądem przypominają zwykłe żarówki, dzięki czemu nie zwracają na siebie uwagi. - Duża żywotność, sięgająca nawet 100 000 godzin, to 10 razy dłużej niż może działać świetlówka energooszczędna i aż 100-krotnie dłużej niż żarówka wolframowa. Ceny żarówek LED są stosunkowo wysokie, dlatego warto poszukać okazji w jednym ze sklepów internetowych – wyjaśnia Iwona Szulik.

Kilka pomysłów, które zredukują koszty zużycia energii

Same żarówki niewiele dadzą, jeśli będą używane w niesprzyjającym środowisku.
- Zabrudzone i zakurzone ściany odbijają nawet 20 – 30% mniej światła. Ważny jest też ich kolor. Białe mają najlepszy współczynnik odbicia, a to przekłada się w na jasność wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem są, więc jasne kolory ścian, które nie tylko optycznie powiększą pomieszczenia, ale też lepiej odbijają światło, czyniąc pomieszczenie jaśniejszym – mówi Katarzyna Oborska, dekoratorka wnętrz z Decorneo.pl. Bardzo pomysłowym rozwiązaniem są czujniki ruchu. Nowe konstrukcje są często ukryte w estetycznych obudowach lamp i włączają je tylko wtedy, gdy jest to koniecznie. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie na zewnątrz domu np. przy wejściu oraz bramie wjazdowej na posesję. Czujniki można umieścić też w przedpokoju, gdzie przebywa się zdecydowanie najkrócej. Krótszy czas świecenia i tylko w przypadku takiej potrzeby, zdecydowanie wpłynie na obniżenie rachunków za energie elektryczną.

Jasno określone preferencje oraz podstawowa wiedza o żarówkach energooszczędnych pozwolą wybrać produkty wysokiej klasy w niskiej cenie. Nie bez znaczenia jest też wystrój domu czy mieszkania, który ma wpływ na jego oświetlenie. Dlatego już przy urządzaniu lokum warto pomyśleć o doborze koloru ścian podkreślającego jasność pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z internetowych porównywarek cen, które pozwolą dodatkowo obniżyć koszty inwestycji.

Źródło: www.portal-prasowy.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.