Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 86 gości
S T A R T arrow JOW-młot na partyjniactwo arrow pozory legalności arrow List Marszałka Płażyńskiego do Konferencji Samorządowej
Monday 10 August 2020 17:17:49.29.
W Y S Z U K I W A R K A
List Marszałka Płażyńskiego do Konferencji Samorządowej Drukuj Email
Wpisał: Maciej Płażyński   
04.03.2007.

Warszawa, dnia 27 lutego 2001 roku.

 

 

Do Uczestników
X-tej Ogólnopolskiej Konferencji Samorządowej pod hasłem „Poseł z każdego powiatu”
Gdańsk, 7-8 kwietnia 2001 roku.

 

Szanowni Państwo,

Cieszę się, że kolejna konferencja na temat reformy polskiego prawa wyborczego odbywa się w moim rodzinnym Gdańsku.

Ruch na rzecz takiej reformy zatacza coraz szersze kręgi. Liczba spotkań i konferencji w różnych miejscach kraju, uchwały popierające jednomandatowe okręgi wyborcze zorganizowanych środowisk społecznych, organizacji pozarządowych i samorządów lokalnych, liczne głosy ekspertów, wyniki badania opinii publicznej, wszystko to stanowi już poważny głos społeczny, którego nie sposób zlekceważyć i przejść nad nim do porządku dziennego.

Zmiana systemu wyborczego polegająca na wprowadzeniu większościowej ordynacji z jednomandatowymi okręgami wyborczymi daje szansę na przełamanie barier rozwojowych polskiej demokracji. W opinii wielu ekspertów ordynacja taka, choć nie pozbawiona także pewnych wad, prowadzi jednak do zwiększenia udziału obywateli w kierowaniu sprawami państwa, bardziej klarownego podziału sceny politycznej, zwiększenia stabilności rządów, zmniejszenia korupcji i wszechobecności w strukturach państwa wpływów aparatów partyjnych. Taką diagnozę potwierdza doświadczenie państw, które ordynację większościową posiadały od dawna, lub wprowadziły ją chcąc zaradzić słabościom systemu politycznego państwa.

Ufam, że dzisiejsza konferencja będzie kolejnym krokiem w kierunku wprowadzenia w życie tych rozwiązań także w naszym kraju. Pozdrawiam uczestników i życzę owocnych obrad.

 

Maciej Płażyński

/ - /

Zmieniony ( 26.06.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.