Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 93 gości
S T A R T arrow PUBLICYŚCI arrow Izabeli Falzmannowej 2011 arrow LAWINA BIEG OD TEGO ZMIENIA
Tuesday 26 May 2020 10:58:36.29.
W Y S Z U K I W A R K A
LAWINA BIEG OD TEGO ZMIENIA Drukuj Email
Wpisał: Iza Brodacka   
29.11.2011.

LAWINA BIEG OD TEGO ZMIENIA

 

Iza Brodacka

 

Tytuł mojej notki, jak wszyscy wiedzą, pochodzi z „Traktatu moralnego” Miłosza.

Miłosz naraził się wielu między innymi tym, że splugawił celę Konrada u Bazylianów w Wilnie odbywając w niej stosunek homoseksualny z Jarosławem Iwaszkiewiczem, który to stosunek Iwaszkiewicz - jak to pisarz- opisał w swoich dziennikach. Mnie wyjątkowo zraziło, że opisując ten incydent Iwaszkiewicz użył słowa „chędożyć”  („mogłem w maju 1936 chędożyć Czesia Miłosza..”). [A te „słowiki” ... Ohyda! MD]

Jak Vladimir Nabokov cierpię na synestezję. Słowa mają dla mnie barwę i kształt. „Chędożyć” jest brudno zielone. Wygląda jak wyrzygana przez mego psa trawa.

 

Miłosz był często oskarżany o wewnętrzne zakłamanie. Akurat ten zarzut nie jest do końca słuszny. Zdarzało się, że patrzył na siebie wyjątkowo przenikliwie:

 i wiem, że we mnie pycha, pożądanie i okrucieństwo i ziarno pogardy dla snu martwego splatają posłanie, a kłamstwa mego najpiękniejsze farby zakryły prawdę..”. To fragment jego młodzieńczego wiersza „Obłoki”.

 

Czy mówiąc o lawinie Miłosz ma na myśli komunizm? Czy z właściwą dla swego środowiska pychą nie usiłuje twierdzić, że to on był jednym z głazów, o które rozbiła się komunistyczna błotna lawina?

A przecież to on był w głównym nurcie tej lawiny.

 Kamieniami natomiast byliśmy my wszyscy. Kamieniami głęboko osadzonymi w gruncie.

 

Niewątpliwie lawina zmieniła swój bieg.

 

Miłosz wybrał wolność, a na łożu śmierci podobno nawet się nawrócił. Anna Kamieńska zaczęła kierować do Matki Boskiej identyczne w formie, jak wcześniej do Stalina, inwokacje. Stanisław Jerzy Lec w „Myślach nieuczesanych” potrafił w skrótowej formie zawrzeć przenikliwą diagnozę czasów w których żył, tworzył i które niestety współtworzył. Niektórzy przypisują sobie teraz ziemiańskie pochodzenie albo podziemną działalność, choć kiedyś prześladowali zarówno ziemian jak i opozycję.

 

Mamy ochotę skreślić ich wszystkich razem i każdego z osobna. Za uzurpowany przez nich monopol na rząd dusz. Za pogardę z  jaką zamykali usta wszystkim nie wywodzącym się z ich koterii. Za ich oportunizm i sprzedajność.

Nie mamy przecież wątpliwości, że nie wolno korzystać z badań doktora Mengele.

Ale czy należy rozwalić piramidę Cheopsa dlatego, że przy jej budowie zginęły- jak się szacuje- setki tysięcy ludzi?

Czy słynne słowa Martina Heidegera: „ Wola Führera jest jedynym prawem”, unieważniają wszystko to, co potem napisał?

A Mircea Eliade? A Knut Hamsun,  Louis- Ferdinand Celine, Ezra Pound.?

 

Kilka lat temu namówiłam młodego znajomego, żeby na maturze, jako temat prezentacji wybrał socrealizm. Pożyczyłam mu kilka książek, w tym „Czerwoną mszę” Urbankowskiego, oraz plakaty z tych czasów.

Chłopak postarał się: z głośnika puścił „Budujemy nowy dom”, na ścianach powiesił zdjęcia plakatów, rozdał komisji ksero kilku wierszy, w tym wiersza Szymborskiej o Stalinie.

 

Młoda polonistka recenzując jego wystąpienie powiedziała: „ szkoda tylko, że nie odróżniasz pastiszu od innych form, przecież wiersz Szymborskiej to jest ewidentny pastisz”.

Na szczęście wtrąciła się dyrektorka i chłopak dostał 20/20 za swoją prezentację.

 

Jestem małostkowa i niekonsekwentna. Uwiera mnie gdy słyszę, że Ważyk był sumieniem polskiej odwilży, a Szymborska i Miłosz to najwięksi polscy poeci. Jednocześnie nie chcę odrzucić fraszek Leca w pełnej świadomości tego, co wyrabiał on we Lwowie i jak obrzydliwe wiersze pisał zanim zmienił okulary.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.